Lássuk, megállja-e helyét a Lego holdrakétája az igazi mellett
További Tech cikkek
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
- Azonnal cserélje le, ha ilyen routert használ!
Június elsején kezdte forgalmazni a LEGO az év talán legnagyobb dobását: az Apollo holdküldetések Saturn-V rakétáját, egész konkrétan az Apollo-11-hez, az első holdraszálláshoz használt ikonikus monstrumot. Az űrhajózás történetének legnagyobb rakétáját a LEGO Ideas két tagja, egy francia dizájner, Valérie Roche és egy 17 éves osztrák srác, Felix Stiessen álmodta meg és dolgozta ki részletesen.
A LEGO Ideasról annyit mindenképp érdemes tudni, hogy a dán kockagyár hivatalos platformja a kívülről érkező ötletek becsatornázására. Ha valaki olyan készletet szeretne látni a LEGO-tól, amilyet korábban még nem gyártott a cég, megtervezheti, szavazatokat gyűjthet rá, és ha elnyeri a közösség támogatását – ami legalább tízezer szavazatot jelent –, a LEGO felülvizsgálja a projektet, és hivatalosan is döntenek a megvalósíthatóságról.
Valérie és Felix ötlete meglehetősen nagy támogatást kapott (kb. 367 ezer szavazatot) és a LEGO mérnökei is láttak fantáziát benne, így az Apollo 11 küldetés rakétája lett a 17. készlet ami a Lego ideas keretein belül megvalósulhatott. Úgy tűnik egyébként, hogy az űrkutatás iránt érdeklődők komoly Lego-fanatikusok is, erre utal hogy korábban már két témába vágó Lego Ideas készlet is megvalósult: a japán Hayabusa űrszonda és a Curiosity marsjáró robot.
Ha megépítjük, a rakétamodell 100 cm magas 17 cm széles lesz, azaz körülbelül 1:110 arányú. Összesen 1969 darabból áll, ami az első holdraszállás évének felel meg. A bámulatos történelmi és technikai hűséggel és részletességgel készült modell három fő részből áll, akárcsak az igazi Saturn-V rakéták: az S-IC első fokozatból, a S-II második fokozatból és a S-IVB harmadik fokozatból, aminek tetején esetünkben a Columbia parancsnoki modul, a Sas holdkomp, és a mentőrakéta található, mind szétszedhető, hogy el is lehessen játszani a történelmi Apollo-11 küldetést.
Miután a Lego által rendelkezésünkre bocsátott készletet sikeresen megépítettük, kíváncsiak voltunk, hogyan aránylik az egyméteres játékmodell a 110 méteres igazihoz. Ehhez a 2011-ben Houstonban, a Johnson Űrközpontban készült képeinket hívtuk segítségül, és megrpróbáltuk most ugyanolyan szögekből lefotózni a Lego-rakétánkat. A houstoni rakéta természetesen sosem járt az űrben, mondhatni azt is úgy legózták össze: az Apollo-17 küldetés után törölt 18-as és 20-as küldetésekből visszamaradt rakétafokozatokból áll. Az alábbi képsorozat elég jól szemlélteti, milyen szép, részletgazdag lett a Saturn-V modell: ragadják meg a képpárok közepén a csúszkát és hasonlítsák össze az igazit a játékkal!
A készlet ára a Lego saját webshopjában kis híján 120 dollár - kb 33 ezer forint -, de jól jelzi a készlet iránti felfokozott érdeklődést, hogy átmenetileg nem kapható. Magyarországon hivatalosan július elejétől lehet megszerezni a LEGO Store boltokban.