Minden dolgunkba internetet dugnánk?
További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
Meghódította a világot a Dolgok Internete (IoT, Internet of Things), és a vállalatok túlnyomó többsége kritikus fontosságúnak tartja, hogy netkapcsolattal rendelkező eszközökkel is támogassák a munkafolyamatait - derül ki a Vodafone friss jelentéséből az IoT aktuális helyzetéről. Ebben az áll, hogy most leginkább a gyártás, a szállítmányozás és a pénzügyi szolgáltatások területén elterjedt az IoT, és egy év alatt duplájára nőtt azoknak e cégeknek a száma, amelyek legalább ötvenezer behálózott eszközzel rendelkeznek.
Eközben azonban egy sokkal kényesebb területen, a személyes életünkben is megjelennek a behálózott eszközök, és ez nemcsak előnyökkel jár, hanem korábban soha nem látott veszélyekkel is szembe kell nézni.
Íme az előnyök:
- A gépek átvállalják tőlünk a veszélyes és az unalmas feladatokat. Monitorozzák a környezetünkben a káros és mérgező anyagokat, és elvégzik azokat a monoton munkákat, amelyekkel senki sem foglalkozik örömmel. A gépeknek hála csökkenhet a meghibásodásból eredő váratlan leállások ideje. Ez a fajta előny nemcsak az iparban jelenik meg, hanem a személyes életünkben is, amikor a sütő magától állítgatja a hőfokszabályzót, így nekünk már csak a tálalni kell a vacsorát.
- Pontosabb döntéseket hozhatunk a mérési adatok alapján. Egy vállalatnál ezzel a munkafolyamatokat lehet optimalizálni, otthon többek közt a fűtés, szellőztetés és levegőminőség javítható ily módon. Ezek komoly anyagi előnnyel járhatnak.
- A testen hordott szenzorok segítségével többet megtudhatunk a magunkról, és ez alapján pontosabb döntéseket hozhatunk az egészségünkkel, életmódunkkal kapcsolatban.
Ezzel együtt a hátrányokat sem hallgathatjuk el:
- Nem mindig tudható, hová kerülnek a begyűjtött adataink. Bizonyos eszközök a felhőben tárolják a méréseket, és korábban is előfordult már, hogy ezeket az információkat anonim módon értékesítették. Sajnos volt olyan eset, amelyben az anonim adatokat mégicsak vissza tudják fejteni, hogy pontosan kihez tartoznak. Szintén a biztonsággal kapcsolatos aggodalmakat erősíti, hogy a gyártók gyakran elhanyagolják az eszözeiket, egy idő elteltével nem frissítik többé a firmware-t. Ezzel hekkerek által kihasználható biztonsági rések kerülhetnek az eszözökre, és illetéktelen kézbe kerülhetnek a legszemélyesebb adataink.
- Minden szenzor pénzbe kerül, sőt, az adatok begyűjtéséhez és feldolgozásához kommunikációs infrastruktúrára, komoly számítási kapacitásra, valamint szakértői elemzésekre is szükség van. Meg kell találni az egyensúlyt az eszközök és a használat ára, valamint a begyűjtött információk elemzéséből fakadó előnyök között, nehogy fölöslegesen túlköltekezzünk.
Felmerül a kérdés, hogy vajon a hazai közönség hogyan fogadja a Dolgok Internetét? Korábbi kutatások kimutattak ugyan némi kétkedést, óvatosságot, de a technológia olyan gyorsan fejlődik (főleg ezen belül az IoT), hogy az akkor gondolatok mára teljesen érvényüket veszthették.