Valószínűleg orosz rakétakísérletet lehetett látni hazánkból
További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
Kedd hajnalban különös légköri jelenséget rögzített a Zselici Csillagpark egész égboltot figyelő webkamerája. Fél ötkor, még azelőtt, hogy a Nap felkelt volna, keleti irányból a horizont fölött kékesfehér fényjelenség bontakozott ki, majd oszlott szét.
Az irány és az éjszakai rakétastartok esetében jól ismert magaslégköri fényjelenségek alapján valószínűsíthető, hogy egy orosz rakétateszt nyomait látta a zselici kamera. Ilyesmit igazán ritkán lehet látni hazánból, ezért rendkívül különleges jelenségnek számít.
Eredetét tekintve szóba jöhet például a Volvográdtól 100 kilométerre keletre lévő Kapusztyin Jar rakéta-kísérleti lőtér, ahol interkontinentális ballisztikus rakátákat (ICBM) szoktak az oroszok tesztelni, jellemzően titokban. Egyelőre nincs megerősített információ arról, hogy pontosan milyen rakétát és milyen célból teszteltek kedd hajnalban.
Update:Kiderült, hogy egy Topol/SS-25 tesztrakétát indítottak Kapusztyin Jarból, amivel „adatokat gyűjtöttek hatékonyabb rakétavédelmi lépések kifejlesztéséhez." Legutóbb szeptemberben teszteltek Topolt ezen a kísérleti telepen.
Egy tihanyi webkamera is látta a jelenséget:
Az ehhez hasonló magaslégköri fényjelenségeket az okozza, hogy a rakétahajtóművekból nagy magasságban kiáramló vízgőz megfagy, és a jégkristályokon megcsillan a Nap fénye. A ma hajnali fényjátékot – amihez hasonlót a napokban a SpaceX vandenbergi légibázisról föllőtt Falcon-9-es rakétája okozott Kalifornia egén – egyébként Ausztriából és Romániából is lehetett látni:
Ha esetleg szemtanúja volt a ma hajnali látványosságnak, és esetleg le is fotózta, küldje el nekünk a képet, hogy megmutathassuk a többi olvasónak is.
A cikk a Légköroptika Facebook-csoportban összeszedett információk felhasználásával készült, ezúton köszönjük a segítséget.