Zöld lámpát kapott Musk Teslája az űrbe
További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
A Szövetségi Légügyi Hatóság (Federal Aviation Administration, FAA) február 2-án jóváhagyta a SpaceX erre a hétre tervezett rakétastartját, aminek keretein belül Elon Musk űripari cége először próbálja ki a Falcon Heavy névre hallgató óriásrakétáját – írja a Spaceflight Now. A tervek szerint, ha minden stimmel, kedden kerítenek sort a nagy eseményre, amit kiemelt figyelemmel kísér a szaksajtó és rajongók – no meg ellendrukkerek – hada.
Az FAA a jelek szerint semmi kifogásolnivalót nem talált abban, hogy nem szimpla rakétateszt lesz a magyar idő szerint este fél nyolcra előirányzott start, hanem nehézsúlyú reklámfogás is: a rakéta ugyanis Elon Musk meggypiros Tesla Roadsterét viszi majd az űrbe, hogy olyan excentrikus elliptikus Nap körüli pályára állítsa, ami érinti a Mars pályáját is. A startengedély így fogalmaz: “transporting the modified Tesla Roadster (mass simulator) to a hyperbolic orbit” – azaz az átalakított autót mint tömegszimulátort hiperbolikus pályára állíthatja a SpaceX.
Mit érdemes tudni a közelgő rakátastartról?
- Február 6-án az úgynevezett startablak két és fél órán át (magyar idő szerint este 10-ig) lesz nyitva, annyi ideje lesz a mérnököknek, hogy a közvetlenül a start előtt esetleg felmerülő apróbb hibákat elhárítsák.
- A három Falcon-9 rakétafokozatból összerakott Falcon Heavy a Kennedy Űrközpont történelmi 39A startállásáról indul majd, ahonnan annak idején az Apollo-11 is indult a Holdra.
- A Falcon Heavy-t összesen 27 hajtómű 22 819 kN-nal, körülbelül 18 Boeing 747-es repülőgép tolóerejének megfelelő erővel emeli majd a magasba – az űrsiklók óta nem indult ehhez fogható teljesítményű rakéta a floridai űrközpontból.
- A SpaceX mindhárom rakétával megpróbál landolni, két gyorsítófokozat a szárazföldre, a központi fokozat a SpaceX “Of Course I Still Love You” (OCISLY) drónhajó fedélzetére fog visszatérni.
- A jelenlegi meteorológiai előrejelzés szerint 80 százalék esély van a sikeres startra. Az esetleg megerősödő, nagy magasságban fújó szelek és a felhőzet megvastagodása azért még bezavarhat.
- Ha sikeres lesz a start, és nem esik szét és robban fel az egész szerkezet a hatalmas terhelés hatására, akkor Elon Musk Teslája lesz a valaha gyártott leggyorsabb személyautó a világon. :DDDDDDDDDDDDDDDD
- Ha sikeres lesz a start, és nem esik szét és robban fel az egész szerkezet a hatalmas terhelés hatására, akkor várhatóan az űrben száguldó Tesla fotója lesz a világ egyik legtöbbet megosztott autós fényképe. :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
Ja, és a tesla ülésébe még egy SpaceX szakafanderes próbababát (a neve: Starman) is ültettek, amint az Musk Instagramjából kiderült:
:DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
A SpaceX előtt álló ezévi feladatokról nemrég írtunk egy összefoglaló cikket. Azóta annyi történt, hogy január 30-án gond nélkül lezajlott egy terv szerinti Falcon-9 start a 40-es startállásról (SES-16/GovSat-1).
A GovSat-1 küldetés érdekessége, hogy bár nem szerepelt benne az első rakétafokozat visszatérése és landolása, egy speciális tesztre így is felhasználták a rakétafokozatot: nagy tolóerejű fékezést teszteltek vele.
This rocket was meant to test very high retrothrust landing in water so it didn’t hurt the droneship, but amazingly it has survived. We will try to tow it back to shore. pic.twitter.com/hipmgdnq16
— Elon Musk (@elonmusk) January 31, 2018
Ami még Elon Muskot is meglepte, a rakétatörzs kibírta a megterhelő visszatérést és mintha szárazföldre landolt volna, simán leszállt az óceánra. A vízen fennmaradt szerkezet begyűjtésével a SpaceX meg is próbálkozik, még ha újrafelhasználásról nem is lehet szó igazán.