Légtisztító tornyok százaira lenne szükség Kínában
A tesztelések kimutatták, hogy az északnyugat-kínai Hszian városában felállított légtisztítótorony 15 százalékkal csökkentette a levegő szállóportartalmát egy 10 négyzetkilométeres területen, írja az MTI. Kínai kutatók kedden tették közzé első eredményeiket a 60 méter magas torony működéséről. Azokon a napokon, amikor nagyon magas a légszennyezettség, a torony képes napi ötmillió köbméter szennyezett levegő megtisztítására, közölte Csao Zsun-zsi, a Kínai Tudományos Akadémia Környezetkutató Intézetének munkatársa.
A 10 méter átmérőjű torony része annak a tudományos kutatási programnak, amely számos kínai intézet összefogásában valósul meg. A tornyot 2016-ban állították fel Hszianban, amely régóta küzd a légszennyezéssel, különösen a téli időszakban.
A jelenleg még tesztüzemben működő torony aljában üvegházak vannak, ahová beszívják a szennyezett levegőt és azt napenergiával felmelegítik. A meleg levegő felszáll a toronyban, keresztülhalad számos tisztítófilteren, és tiszta levegőt enged vissza a kínai város levegőjébe.
A kínai tudósok azt remélik, hogy az eredmények ismeretében még több hasonló légtisztító tornyot építhetnek meg. Csao elmondta, hogy az 1000 négyzetkilométernyi Hszian levegőjének megtisztításához mintegy 100 toronyra lenne szükség. "Sok ember megkérdőjelezi ezen eszköz hatékonyságát. Én magam is megkérdőjeleztem, de amikor befejeztük a tesztüzemet, az eredmények egész jók voltak. Várakozásainknak megfelelnek" - tette hozzá Csao Zsun-zsi.
A kínai kormány 2014-ben hirdetett harcot a légszennyezés ellen, amely egyes térségekben olyan nagymértékű, hogy az emberek gyakran maszkot viselnek az utcákon, és drága légtisztítókkal szerelik fel otthonaikat. Ezen a télen a kínai kormány leállíttatta számtalan szennyező gyár, malom, kohó működését. A környezetvédelmi tárca szigorú irányelveket vezetett be a légszennyezés csökkentésére, elrendelte legkevesebb hárommillió otthon átállítását szénfűtésről gázra vagy villanyra.
A kínai hatóságok szerint 2017-ben a levegő minősége már érezhetően javult, a PM2,5 szállópor 6,5 százalékkal csökkent 338 városban. A Chicagói Egyetem tavaly közzétett tanulmánya szerint a légszennyezettség Észak-Kínában három évvel rövidíti meg az ott lakók életét a déliekéhez képest.