Az MTI civilizációs ugrással felérő beszámolójának címe tárgyszerűen szikár, mégis minden érző szív tudja, mit jelent ez, miközben önkéntelenül is nyelve egyet az íróasztal mellett száradó bonszájra pillant:
Fából készítenek szeszesitalt Japánban
Igen, onnan érkezik a korszakos megoldás, ahonnan talán kevesen számítottak rá: „Faanyagból készítenek emberi fogyasztásra alkalmas alkoholt japán kutatók, akik egy speciális módszerrel állítják elő a különleges italt”.
Ha idáig komikusnak tartotta a „hűs illatú, fás jegyeket mutató, visszafogott” borokról szóló ömlengéseket, meg a tölgyfára emlékeztető zamatokat, netalán legszívesebben átizzadt kockás ingben, kölcsönfejszével vágta volna ki a naturális hasonlatokat és elfásult metaforákat, mostantól adja meg magát, ugyanis, mint az MTI-től megtudjuk:
A japán erdészeti kutatóközpont szakemberei szerint a fakéreg-alapú ital olyan „fás” jellegzetességekkel bír, amelyek a fahordóban érlelt alkoholos italokat idézik.
A kutatók által kifejlesztett módszer lényege, hogy krémes állagúvá zúzzák a faanyagot, majd élesztőt és egy enzimet adnak hozzá, hogy beinduljon az erjedés. A szakemberek nem használnak hőt a folyamat során, ezért meg tudják őrizni a különböző fák egyedi ízét. „Ez idáig cédrusfából, nyírfából és cseresznyefából állítottak elő szeszesitalt. A cédrus esetében négy kilogrammnyi faanyag felhasználásával 3,8 liter folyadékot nyernek, amelynek alkoholtartama nagyjából 15 százalék, hasonlóan a japánok ősi alkoholos italához, a szakéhoz. Az intézmény reményei szerint a faalapú alkohol három éven belül a boltok polcaira kerülhet.”
„Japánban rengeteg a fa szerte az országban és azt reméljük, hogy az emberek megízlelhetik az egyes régiókra jellemző fákból készült alkoholos italokat” – mondta Magara Kengo, az intézet egyik munkatársa.