Kvantumszámítógép a semmiből (A Conflict Resolver az OS X Tristan Tzarája és Wolfgang Paulija egyben)
Az operációs rendszerek nagy, burjánzó galaxisok. Nem lehet tőlük száz százalékos kiszámíthatóságot és rendet várni, ahhoz egyszerűen túl bonyolult rendszerek. És minden ilyen rendszerbe kell egy boldog dadaista zug, ami viszonylag ártalmatlanul tud vidám hülyeségeket produkálni. Ilyesmi a Windows XP-ben az Administrative Tools hetvenes évekbeli ikonszettje: a legkilátástalanabb lemezparticionálást és meghajtóbetű-reallokációt is fel tud dobni 16x16 pixel nyolcszínű móka, amit valószínűleg még maga Steve Ballmer rajzolt irodája ablakán a jégvirágokba.
Az OS X mulatságos fenegyereke a Conflict Resolver, amiről már a múltkor is írtam. Éppen képeket szerkesztettem Égő Ákos kollégám egy Toyota-találkozóról készített riportjába, amikor a következő ablakkal lepett meg:
Bal oldalt látható az iCal verziója, ami az OS X rendszernaptára, jobb oldalt pedig Sony Ericsson T68i mobiltelefonomé, ami az „A nerdy gun” hálózati azonosítóról ismerhető fel (Dan Gurney amerikai autóversenyző anagrammája). Az ablak azt mutatja, hogy ifjú barátommal, Szényi Zolival találkoztam július 2-án délután háromkor, hogy külföldi útja előtt egy gyors vizsgálat keretében megállapítsam, hogy egészségesen indul útnak, és mindezt orvosi pecsétemmel igazoljam. Ez így is történt. A találkozó az életem fő eseményeit tartalmazó „Life of Dr. Squid” naptárban volt. Ezenkívül megkértem a rendszert, hogy fél órával a találkozó előtt szóljon. Különbség az iCal és a telefon verziója között nincs.
De vajon miért ébreszti ez fel a Conflict Resolvert? Hiszen nincs feloldandó konfliktus! Sokáig gondolkoztam, de végre rájöttem.
Emlékeznek fizikaóráról a Pauli-elvre? A Magyar Virtuális Enciklopédia szerint „a Pauli-féle kizárási elv (1925) szerint azonos kvantumszámokkal adott állapotban egynél több elektron nem lehet”.
Azaz két szubatomi részecskéknek legalább egy dologban különböznie kell. A találkozóm számítógépbeli és telefonbeli verziója pedig teljesen ugyanaz. Más magyarázat nincs, mint hogy a találkozó verziói szubatomi részecskékké váltak, logikusan triggerelve így a Conflict Resolvert. És melyik tudományág foglalkozik a szubatomi részecskék világával? A kvantummechanika.
Két éve vásárolt Powerbook G4 laptopom tehát az éj leple alatt kvantumszámítógéppé alakult. Állat, mi? Kell a fenének iPhone a jövő ízéhez.