Mutálódik a tüdőgyulladás vírusa
További Biotech cikkek
Másképp fertőz
John Tam mikrobiológus kutató elmondta, hogy megpróbálják folyamatosan figyelni a betegeken jelentkező tüneteket és a járványt okozó vírusok génszekvenciáját. Egyelőre nem találtak olyan mutációt, amely lehetővé tenné a fertőzés módjának változását, nyilatkozta Tam a New Scientist-nek. A gyakori hasmenés ugyanakkor arra utal, hogy megváltozott a vírus 'fertőzési szokása', és a légutak mellet már a beleket is meg tudja támadni.
Ehhez hasonló változásokat tapasztaltak már más koronavírusokban; 1980-ban egy sertések között terjedő bélfertőzés például váratlanul átalakult és a légutakban is terjedni kezdett.
Koronát váltott a vírus
A változások általában azokban a génekben következnek be, amelyek a vírus külső burkolatát alkotó fehérjéket kódolják. A vírus ennek a 'koronának" a segítségével képes bejutni a gazdaállat sejtjeibe, így érthető, hogy ennek megváltozásával más típusú sejtekbe (is) képes lesz behatolni. Malik Peris, a Hongkong Egyetem munkatársa a New Scientist-nek elmondta: "a tudósok valószínűleg meg fogják vizsgálni ezeket a géneket az Amoy Gardens betegeiből izolált vírusokban, de a génszekvencia vizsgálata sok munkájukba fog kerülni."
Szerencsére van génsorrendjük
A hongkongi orvosok munkáját elősegíti, hogy a kanadai és egyesült államokbeli kutatók már nyilvánosságra hozták az akut légúti szindrómát (SARS) okozó koronavírus genetikai sorrendjét. A kutatások során többek között az is kiderült, hogy az új vírus nagyon távoli rokona az ismert koronavírusoknak.
Bár a szakértők úgy gondolják, hogy az új koronavírus volt a SARS fő kiváltó oka, a BBC információi szerint még tisztázatlan, hogy a másik gyanúsítottnak, az emberi metapneumovírusnak milyen szerepe volt a járványban.
Honnan jött, hová tart?
A felfedezés segítségével egyébként az is megállapítható, hogy a vírus állatokból került-e át az emberekbe. Jelenleg sertéseken és szárnyasokon végeznek ez irányban kísérleteket, és a Hongkong Egyetem kutatói szerint a SARS vírus genetikai elemzése egyértelműen arra utal, hogy állatokból származik.
Az atípusos tüdőgyulladásban világszerte eddig 161 ember vesztette életét és 3600 betegedett meg.