A Black Hat DC hackerkonferencia egyik előadásán kiderült, hogy ezek a technikák sem annyira biztonságosak, mint amilyennek mondják őket, sőt, a lehető legprimitívebb módszerekkel is átverhetők.
Egy vietnami biztonsági cég munkatársai egyszerű fotókkal és ragasztószalaggal jutottak át az ujjlenyomat- és arcképellenőrzésen. A bemutatón három nagy laptopgyártó biztonsági rendszerei szerepeltek le, a Lenovo Veriface III, az Asus SmartLogon V1.0.0005, és a Toshiba Face Recognition 2.0.2.32, mind a legerősebb fokozatra állítva. A belépésre jogosult személy fotóját megmutatva a kamerának, percek alatt be lehetett jutni a rendszerbe, de akár sima próbálgatással is, véletlenszerű emberek fotóival - igaz, itt a szerencsén múlik, mikor jön elő egy olyan fénykép, ami kellően hasonlít a célszemélyre ahhoz, hogy a kamera bedőljön a trükknek.
Nguyen Minh Duc, a bemutatót tartó szakember azt mondta, a gyártóknak sürgősen ki kellene venni ezeket a funkciókat a gépeikből, mert jelen állapotunkban nagyon keveset érnek, viszont a biztonság hamis illúziójába ringatják a vásárlókat.
A megoldás az érzékenyebb, nagy felbontású kamerák, és trükkösebb képfelismerő algoritmusok használata lenne. Vagy akár a felhasználók rákényszerítése a nehezebben feltörhető jelszavakra: egy véletlenszerűen generált, 24 karakteres, értelmes szavakat nem, kis- és nagybetűket, számokat viszont tartalmazó jelszó megfekteti a legjobb jelszótörő algoritmusokat is, más kérdés, hogy jó eséllyel maga a júzer sem tudja megjegyezni. A nagy felbontású kamerával pedig az a baj (már a magasabb áron felül), hogy a kép elemzése, és összehasonlítása a belépésre jogosultak előre eltárolt képeivel több percet venne igénybe minden egyes belépésnél.
Az intelligens képfelismerő rendszerek fejlesztése tűnik a leginkább járható útnak. Az arcot azonosító algoritmust meg lehet tanítani olyan apróságokra, mint egy mosoly formája, a szemek alakja, amiket, ha nem is lehetetlen, de egyre nehezebb fotóval átverni, hiszen a hacker nem tudhatja, hogy a beléptető szoftver milyen adatokat tanult már meg a gazdája képéről.