Az online biztonsággal foglalkozó tanulmány szerint a webkettő valósággal fuldoklik a rosszindulatú, automatikusan generált, és veszélyes tartalmakban. A teljes jelentést innen lehet letölteni (regisztráció kell hozzá).
A szervezet honeypotnak nevezett csali gépek és hálózatok segítségével elemzi az online veszélyforrásokat, a rendszere óránként 40 millió weboldalt és 10 millió emailt fésül át vírusterjesztő oldalakra mutató linkek után.
A tanulmány egyetlen pozitív része, hogy a rosszindulatú weboldalak száma egy kicsit (egész pontosan 3,3 százalékot) csökkent 2009 első félévéhez képest – igaz, ezt egy óriási, 225 százalékos ugrás előzte meg a tavalyi év első felében. A vírusok terjesztéséhez már nem saját oldalakat építenek az online bűnözőket kiszolgáló hackerek, sokkal jellemzőbb, hogy egyébként megbízható oldalakra törnek be, és rejtik el a forráskódban a rosszindulatú programsorokat (az összes vírusforrás 71 százaléka ilyen).
A legmegdöbbentőbb adat, hogy a fórum- és blogkommentek ijesztően magas hányada (95 százalék) spam, illetve rosszindulatú linket tartalmaz; erre az lehet a magyarázat, hogy a jól karbantartott, rendszeresen moderált oldalak mellett nagyon sok az olyan, ahol gyakorlatilag átvették a hatalmat a robotok, és nincs is élő ember a kommentelők között. A vírusterjesztő oldalak több mint fele amerikai szerveren van, aztán a kínaiak jönnek 17 százalékkal, a harmadik helyre pedig a spanyolok jöttek be 15,7-tel (Spanyolország egyébként eddig sosem szerepelt a top5-ben).
Egyre aggasztóbb méreteket ölt a SEO poisoning nevű trükk alkalmazása, ami annyit tesz, hogy a vírusok terjesztői a keresőkben éppen nagyon népszerű kifejezések köré építik a fertőző oldalt, amit keresőoptimalizálással a találati listán megpróbálnak minél magasabbra menedzselni, hogy aztán az internet legnagyobb forgalomirányítója, a Google hozza nekik a gyanútlan áldozatokat. 2009 második felében a Yahoo Buzz és a Google Trends által éppen forrónak ítélt kifejezésekre kiadott keresések 13,7 százalékánál, vagyis nagyjából minden hetediknél jelent meg vírusos oldal a találati listákban.
A Websense Security Labs 85,8 százalékra becsülte az internet teljes emailforgalmában a spam arányát (ennél mértek már rosszabb számokat is az utóbbi években), és 81 százalékra az olyan spamet, ami nem sima reklám, hanem valamilyen rosszindulatú kódot tartalmazó weboldalra linkel.