Az ügyben fél éve nyomozó szakértők nem tudták megállapítani, hogy szándékosság állt-e a router hibájának hátterében, de az kiderült, hogy egy sor amerikai kormányhivatal, a NASA, a Pentagon, és több nagy cég, mint a Microsoft internetes adatforgalmát érintette az eltérítés. A kínaiaknak elvben megvolt a lehetőségük arra is, hogy az adatfolyamot rögzítsék, majd a titkosítást feltörve dekódolják.
Kínai illetékesek a Global Times című kínai lapban tagadták, hogy bármilyen szándékosság lett volna az ügy hátterében, és egyben felhívták a figyelmet arra, hogy nem különösebben hitelesek a vádak az amerikaiaktól, hiszen az internet forgalmának nagy része mindenféle manipuláció nélkül is amerikai szervereken folyik át.
A jelenséget IP-hijackingnek nevezi a szleng, és az internet infrastruktúrájának egyik alapvetését használja ki: azt, hogy az útvonalválasztó szerverek feltétel nélkül megbíznak egymásban.
Mielőtt egy adatcsomag két számítógép között megteszi a maga útját, a routernek nevezett nagy teljesítményű szerverek rendszere határozza meg, mi az ideális útvonal számára. Minden egyes router a vele összeköttetésben álló többi felé állandó jelzést ad a saját terheléséről, ezek alapján találja ki az adatcsomag, hogy melyik utat érdemes választania az egyes csomópontoknál, hogy minél gyorsabban elérjen a céljáig. Ha egy router azt állítja magáról, hogy alig van adatforgalma, és sok a kihasználatlan sávszélessége, azzal magához vonzza az összes szomszédos routertől a forgalmat, illetve a távolabbi szerverek is hajlamosak lesznek felé küldeni az adatokat a szabad jelzés láttán.
Ez a rendszer magában hordozza a szándékos vagy véletlen forgalomeltérítések lehetőségét. A leghíresebb ilyen eset 2008-ban volt, amikor Pakisztán egy iszlámellenes film miatt betiltotta a YouTube-ot, és blokkolta a videomegosztó adatcsomagjait. Mivel a pakisztáni gerinchálózat közvetlenül csatlakozik a világ egyik legnagyobb adatközpontjához, a hongkongi PCCW-hez, a routerek pedig egyszerűen nullázták a YouTube adatforgalmát, a rendszer úgy látta, mintha Pakisztán felé szupergyors lenne a YouTube elérése, és arra irányította a videomegosztó adatcsomagjait. A végeredmény: a pakisztáni router egész Ázsia számára lekapcsolta a YouTube-ot, és becslések szerint a világ netezőinek kétharmada számára lelassította az elérést.
A Wall Street Journalnek nyilatkozó szakértők szerint attól függetlenül, hogy a kínai eset szándékos volt-e, rávilágított arra, hogy a routerek rendszerében súlyos biztonsági rések vannak, és nagyon sérülékennyé teszik az egész internetet.