A Sophos, internetbiztonsággal foglalkozó cég tanulmánya szerint egy átlagos napon közel 30 ezer (pontosan 29 700) rosszindulatú, vírusokat terjesztő oldal születik ma az interneten. Ha ez az adat önmagában még nem lenne elég ijesztő, a jelentés azt is hozzáteszi, hogy áprilisban még csak napi ötezer volt ez a szám.
Email helyett web
A drámai növekedés elsősorban azt a trendet tükrözi, hogy a hackerek és vírusterjesztők fokozatosan állnak át az emailben terjesztett kártékony programokról a webes terítésre: a spamszűrők és a levelezőkliensek védelmi rendszeri miatt egyszerűbb weboldalakon keresztül eljuttatni a vírusokat a felhasználók gépeire. Az említett napi harmincezer oldalnak csupán az ötödét készítik maguk a hackerek, a túlnyomó többség olyan oldal, amit feltörnek, és kívülről juttatják a vírusterjesztő kódot az oldal html-fájljai közé. A legnépszerűbb eszköz erre a Mal/IFrame-F vírus, ami a Sophos felmértése szerint 2007 júniusában az összes webes biztonsági riadó közel kétharmadáért volt felelős.
Kínából jön a vírus
A vírusos oldalak nagy része (közel hatvan százalék) kínai domén alatt található, az amerikai oldalak aránya 24 százalék, a többi ország részesedése ehhez képest elhanyagolható (egy százalék felett az orosz, német, ukrán és olasz oldalak vannak még).
Az emailalapú vírusterjesztés, bár visszaszorulóban van, szintén súlyos fenyegetést jelent. A Sophos tanulmánya szerint a legveszélyesebb vírus továbbra is a W32/Netsky és a W32/Mytob, ami az összes fertőzés feléért felel - harmadik helyen pedig újra a Mal/IFrame-F tűnik fel, ami html-kódolású levelekben is képes terjedni.