A PandaLabs újonnan nyilvánosságra hozott kutatásai szerint a kiberbűnözők, és az általuk működtetett online feketegazdaság is rendkívül érzékeny a gazdasági élet változásaira. A bankcsődökre reagálva például az online állevél-kampányok is az elmúlt hónapokban megváltoztak: a statisztikák azt mutatják, hogy az adathalász (phishing) támadások visszaszorulóban vannak, helyette új, jóval közvetlenebb módszerekkel próbálkoznak a bűnözők.
"Nem olyan régen hívtuk fel a figyelmet arra, hogy hamis antivírus termékek megvételére próbálják meg rávenni a felhasználókat a csalók" – magyarázta Sándor Zsolt, a Panda Security magyarországi igazgatója. "Az adathalász támadások áttételesek, hiszen banki jelszavakra és hozzáférésekre irányulnak; a hamis vírusirtós próbálkozásokkal viszont a csalók már közvetlenül a pénzre utaznak. Számításaink szerint ezzel nagyjából 10 milliós profitot termelnek az online feketegazdaságnak havonta.
A szakemberek szerint a csalások egyre kifinomultabbak, és egyre jobban szervezettek lesznek: az összehangolt támadások eredményeként a profit is növekszik. Sándor szerint természetes a fordított arányosság a gazdaság és az online feketegazdaság között: a gazdasági vészhelyzetben az emberek nagyobb figyelmet fordítanak a pénzügyekre, esetleg nem is intéznek pénzügyeket, hanem kivárnak. Ilyen esetekben a bűnözőknek sokkal nagyobb támadást kell indítani, hogy azonos eredményt érjenek el.