További Infó cikkek
E papírokkal kapcsolatban, senkiben sem merül fel olyan gondolat, hogy a másolásvédelmük akadályozná a rendeltetés szerinti felhasználásukat, netalántán kárt okozna eközben a tulajdonos eszközeiben. Természetesen olyan jogos igény sem támasztható velük kapcsolatban, hogy mondjuk egy banki alkalmazott otthonra gyakorlási célra másolhasson magának mondjuk húszmillió forintot.
A használatot korlátozó, illetve másolásvédelemi eljárások egyik legismertebb célcsoportja a számítógépes programok köre. Sajnos, az ezekre írt védelmi eljárásokról nem mondható el igazán, hogy a mi érdekünket is szolgálnák. Sokszor éppen ellenkezőleg, akadályozzák a rendeltetésszerű használatot.
Én még emlékszem, a '80-as évek vége felé egyik állami vállalatunknál egy programozó úgy védte állását, hogy programjának rendszeres időnként meg kellett adnia valami titkos jelszót. Ennek hiányában "elromlott" a rendszer. Hősünk nem is tudta, de talán ő volt az első "tamagocsi" megalkotója.
A másik védelmi technika a hardverkulcsok alkalmazása. Ezek működtetése során sok probléma szokott adódni. Például a legtöbb ilyen eszköz, valamely belső inkompatibilitás miatt bizonyos gépeken egyszerűen nem üzemel, vagy lerontja annak eredeti (Pl.: nyomtatási) képességeit. Ezen módszer kezdeti változatai még büntető rutinokat is tartalmaztak arra az esetre, ha valaki megpróbálta lemásolni a védelem alatt álló terméket.
Mostanában a regisztrálás-aktiválás dívik. Ez a technika igen nehézkessé teszi a gépek újrainstallálását, netalántán lecserélését. Arról persze ne is beszéljünk, hogy míg például a több millió forint értékű személygépkocsik vásárlása esetén nem tud a gyártó arról, hogy éppen ki használja az adott autót, addig elképesztő mennyiségű adatot gyűjtenek rólunk felhasználókról a nagy szoftvergyártó cégek.
Az efféle informatikai másolásvédelmeknek tehát megvan az a kellemetlen tulajdonságuk, hogy a pénzünkért annak ellenére megkapjuk, hogy nem is tartottunk rájuk igényt, ráadásul általuk kényelmetlenebbé válik a munkavégzés is.
Tudomásom szerint egy ismert hazai kereskedelmi vállalkozás a számlázó és készletnyilvántartó programját fejlesztő cég beperlését fontolgatja. Erre az elhatározásra azután jutottak, miután egy külső támadó, a szoftver regisztrációs modulját felhasználva tudott behatolni a rendszerbe, hogy azt megbénítsa.
A zene világa sem mentes a másolásvédelem ötletétől. A Sony többedszeri próbálkozásra ismét kihozott egy másolásvédelmi eljárást.
A korábbi próbálkozásait nem övezte osztatlan lelkesedés. Sokan panaszkodnak arra, hogy a védett lemezek nem játszhatók le minden típusú lejátszón, számítógépen pedig egyáltalán nem. Ez utóbbit tiltja is a gyártó.
Kijátszani persze ezt a védelmet is ki lehet. Egy filctollal, vagy egy ragasztószalaggal például.
A Sony az előbbiről azt állítja, hogy a CD-t, az utóbbiról pedig azt, hogy a lejátszót teszi tönkre.
A másolásvédelmi eljárások fejlesztése helyett inkább olyan árakat és törvényi hátteret kellene alkotni, mely lehetővé teszi a tanulási célú ingyenes másolatkészítést, ugyanakkor megakadályozza az üzleti célú jogosulatlan felhasználást.
Jelen pillanatban van üres CD-re, papírra és kazettára jogdíj, van büntetési tétel és van másolásvédelem is. Nincsen viszont garancia a termékek minőségére_