A visszaélések száma az Egyesült Államokban évről évre nő, de hazánk sem vonhatja ki magát ez alól a tendencia alól, hiszen a közelmúltban Magyarországon is történtek hasonló esetek.
További veszélyek
A helyzet azonban az, hogy sokszor még ilyen szándékosan megtévesztő honlapok készítésére sincsen szükség. Hogy erről meggyőződhessünk, válaszoljuk meg őszintén az alábbi két kérdést!
Ha az előbbi kérdésre nemleges, vagy az utóbbira igenlő választ adott, nagy a valószínűsége, hogy jelszavaival mások is visszaélhetnek.
Nagyvállati rendszerek feltörési kísérleteinek felgöngyölítése során igen gyakran vezettek a szálak egyéb, elvileg semleges témájú weblapok üzemeltetői felé.
A mondjuk, szappanbuborék eregetők honlapján regisztrált felhasználók adatait az üzemeltetők, vagy akik azt a szervert feltörték, könnyen felhasználhatják, hiszen a felhasználói nevek, és jelszavak 35%-ban megegyeznek a másutt használtakkal. Ha még ehhez hozzá vesszük a más helyhez tartozó, és tévesen azon a helyen megadott jelszavakat is, egyes vélemények szerint 40-50%-ra is nőhet ez az arány.
Ez utóbbi persze csak akkor jelent valódi veszélyt, ha a webhely gazdája rögzíti a hibás jelszavakat is. Persze ezek nem csak szándékosan létrehozott adatbázisokba kerülhetnek, hanem bizonyos technológiák esetén a naplófájlokból is kikereshetők.
Hogyan védekezhetünk ezek ellen a veszélyek ellen?
A válasz magától értetődő: Ne használjuk ugyanazt a felhasználói nevet, jelszót több helyen. Ha pedig véletlenül elkottyantottuk a másutt használtat, sürgősen változtassuk meg.