Természetesen a szoftverek életciklusának drasztikus lecsökkenésével alig jut idő a körültekintő tervezésre és tesztelésre, sőt, a maiakhoz hasonló bonyolultságú szoftvereket, már elvileg sem lehetne hibátlanra megírni.
A különféle platformokat és programok veszélyeztetettségét megfigyelve könnyűszerrel megállapítható, hogy azok a rendszerek vannak a leginkább kitéve a pusztításoknak, amelyek a legelterjedtebbek. Az ok kiderítéséhez nem is kell túl nagy fantázia: az ezekhez szerzett tudás használható a legszéleskörűbben. Egy csupán néhány száz felhasználó által használt rendszerre nem túl "gazdaságos" mondjuk egy vírust írni, míg a több millió felhasználóval büszkélkedő szoftveróriások termékei ideális célpontoknak bizonyulnak.
A Computer & Communications Industry Association (CCIA) által nemrég elkészített "CyberInsecurity - The Cost of Monopoly" című tanulmánya túlmegy az előbbi megállapításokon és kerek-perec azt állítja, hogy az operációs rendszerek terén kialakult Microsoft monokultúra okozza a legnagyobb veszélyt az IT-biztonságra.
A monokultúra áldásai és veszélyei
Ez a monokultúra azonban a felhasználók számára inkább áldásnak tűnik, hiszen nekik sem kell ezerféle rendszer sajátosságával megismerkedni, a kompatibilitás, és az egyszerű használat olyan vonzerőt gyakorol a fogyasztókra, melyet nehéz lenne biztonsági érvekkel ellensúlyozni.
A tanulmány szerint az üzleti és a kormányzati szférának ennek ellenére, vagyis inkább ellenében, jobban át kellene gondolnia szoftverbeszerzési stratégiáját, mert a homogén rendszerek sokkal veszélyeztetettebbek a külső veszélyforrásokkal szemben, mint a heterogén konfigurációk. A tanulmány szerzői komoly gondokat látnak abban is, hogy a Microsoft a felhasználók millióinak termékei melletti elkötelezésével olyan hatalomra tehet szert, mely ugyancsak sok biztonsági kockázatot rejthet magában.
Szakértők szerint hiába fektet egyre nagyobb hangsúlyt a redmondi cég a biztonság növelésére. Mivel száz százalékig biztonságos rendszer nincsen, de nem is lehetséges, az azonos alapokon nyugvó "számítógéppopuláció" ugyanannyira veszélyeztetett egy esetleges fertőzés kapcsán, mint az állatvilágban a túltenyésztett, nagyon hasonló génállománnyal rendelkező nagyüzemi termelésbe vont haszonállatok.
A tanulmány írói leszögezték, hogy nem a Microsoft, mint cég ellen vannak, csupán a homogén rendszerek veszélyességére hívják fel a figyelmet. Megoldásként azt javasolták, hogy kötelezzék a szoftveróriást arra, hogy szorosabban működjön együtt a többi fejlesztőcéggel, és alkalmazásaiban támogasson többféle operációs rendszert is. A kormányzat számára pedig mindenképpen a több rendszerre épülő biztonságosságot helyezi célként előtérbe.