A merevlemezre mentett állományt, használatba vételekor az aktív védelem ellenőrzi, ha az állomány fertőzött, akkor arról értesítést kap a felhasználó. Ha az aktív védelem képes volt a fertőzés eltávolítására, akkor - a vírusvédelemért felelős informatikus értesítése után - a munka megkezdhető. Ha az aktív védelem nem képes a fertőzés eltávolítására, akkor a fertőzött állomány használatba vételét nem engedélyezi. Ilyen esetekben a vírusvédelemért felelős informatikus beavatkozása szükséges.
Az elektronikus levelek akkor is fertőzhetnek, ha nincsen bennük csatolt állomány! Ez elsősorban a HTML formátumú levelek esetében igaz. Régi, frissítetlen levelező programokban már a levél kibontását megelőzően is le tud futni a "gyilkos" kód (pl.: betekintő ablaktábla). A látványos leveleket sokszor kellő gyanakvással kell tekinteni, nem hordoz-e valamilyen káros kódot. Ezek ellen csak a víruskeresők tudnak mit tenni.
Az e-mailben érkező vírusok által jelentett kockázat csökkentése érdekében a felhasználókban tudatosítani kell, hogy az e-mailben ok nélkül, váratlanul vagy a levél szövegében nem indokoltan érkezett állomány esetében a melléklet tartalmának személyes (pl. telefonos) vagy e-mailben történő ellenőrzése szükséges. Ha a küldő nem szándékosan mellékelt az e-mailhez állományt, illetve a fogadó fél számára nem megállapítható vagy nem ismerős, akkor semmi esetre sem szabad azt megnyitni. Ilyen esetekben feltétlenül értesíteni kell a vírusvédelemért felelős informatikust.
A korszerűbb védelmi rendszerek sokszor át sem engedik már a fertőzött állományokat, helyettük figyelmeztető üzenetekkel látják el azokat. Ilyen esetekben fontos, hogy időben értesüljön a küldő is a fertőzöttség tényéről.
Következő cikkünkben a vírusfertőzés esetén végzendő teendőket ismertetjük.