A számítógépes zombihálózatokat már jó ideje ismerjük: a vírussal fertőzött, távolról irányítható pécékből álló hálózatokat használják az online bűnözők spam kiküldésére, vagy túlterheléses támadások kivitelezésére. A jóslat szerint az egyre többet tudó, és egyre nyíltabb mobilos platformok, mint az iPhone vagy az Android, magukkal hozzák azt a lehetőséget is, hogy a mobilos vírusok is hasonló hálózatokat hozzanak létre fertőzött telefonokból.
Ezek a mostani botnetekhez hasonlóan képesek lehetnek túlterheléses támadásokra, és kiütni egy-egy mobilszolgáltató hálózatát. A védekezést segíti viszont, hogy az emberek aránylag gyakran cserélik a mobiltelefonjukat (legalábbis sokkal sűrűbben, mint a számítógépüket, vagy akár az operációs rendszerüket), ami meggyorsítja a már felfedezett zombihálózatok eltűnését.
Becslések szerint jelenleg az internetre csatlakozó gépek 15 százaléka dolgozik valamelyik zombihálózatban, a tulajdonosa tudta nélkül. A botnetek a telefonok mellett másfelé is terjeszkednek: a mobilokhoz hasonlóan egyre nyíltabb programozási felületet használó közösségi oldalakat tartják a szakértők a másik fenyegető veszélyforrásnak (a Facebook alkalmasságát a botnetként való viselkedésre nemrég bizonyították egy kísérlettel).
A botnetek mellett három problémás területre hívja fel a figyelmet a jelentés. Az első a hadviselés bevonulása az internetre, amire legutóbb az oroszok Grúzia elleni inváziójánál volt példa - ugyan sosem ismerték be hivatalosan, de nagyjából minden szakértő egyetért abban, hogy a grúz hálózat elleni támadás orosz katonai akció volt. Szintén aggasztó jelenség a VoIP-támadásoké, vagyis a lehallgatható és lenyomozható online hangkommunikációé, és súlyos gondot jelentenek az egyre inkább üzletszerűvé váló, szolgáltatásaikat a feketepiacon hirdető online bűnbandák is.