Múzeumba kerül a Tiszta kezek számítógépe
Múzeumba került Olaszországban az a számítógép, amely az 1992-es Mani pulite (tiszta kezek) néven ismert nagyszabású korrupcióellenes vizsgálat minden adatát őrzi.
Az ügy a 20. századi olasz történelem legnagyobb korrupciós botránya volt, amely gyakorlatilag maga alá temette a második világháború utáni pártokat a kereszténydemokratáktól a szocialistákig. Ez az ügy kényszerítette életfogytig tartó száműzetésbe Bettino Craxi volt kormányfőt, akit távollétében 18 évi börtönre ítéltek; neves közéleti személyiségek kerültek lakat alá, mások pedig, például az állami olajvállalat, az ENI volt elnöke, vagy a Montedison vegyipari vállalat első embere, öngyilkosságba menekültek a felelősségre vonás elől.
Az Olivetti XP9 akkor még élenjáró számítógépnek számított. Két, egyenként 600 megabájtos merevlemezzel dolgozott, az adatokat magnókazettára tudta rögzíteni, de egy 3,5-ös és egy 5,25-ös floppy is volt benne. Tartozott hozzá monitor, billentyűzet, egy nyomtató, ezenkívül összekapcsolásra és feltöltésre használható kábelek. A gép Magellán nevű programja tartalmazza mindazt, ami a vizsgálat során elhangzott az olasz államügyészség híressé vált 253-as szobájában: jegyzőkönyveket, 250 parlamenti képviselő és öt miniszter beidézésére vonatkozó engedélykéréseket, nemzetközi megkereséseket.
A számítógép a mai napig működőképes, a benne lévő adatok lehívhatók, mégis elavultnak ítéltetett és egy raktárban akadt rá 2005-ben Elio Raimondini főállamügyész a használaton kívüli számítógépek között, amelyeket az olasz Vöröskeresztnek ajándékoztak. Az Olivetti XP9-et már akkor magának igényelte a római Tudomány és Technológia Múzeuma, de a kérés elkallódott a bürokrácia útvesztőiben.
A múzeum most megismételte a kérést. „Történelmi értéke számunkra nem a vizsgálathoz kötődik, hanem ahhoz a tényhez, hogy az informatikának ennek a számítógépnek volt először meghatározó szerepe egy vizsgálatban" – magyarázta Fiorenzo Galli, a múzeum főigazgatója, aki elmondta: szeretnék összegyűjteni a géppel kapcsolatos visszaemlékezéseket, hogy elmesélhessék majd történetét a közönségüknek.