Egy, az agysejtek megfelelő működését akadályozó molekula blokkolása segíthet a szélütés utáni felépülésben, írja a BBC. A kaliforniai UCLA kutatói a Nature tudományos magazin csütörtökön megjelenő számában ismertetik állatkísérleteiket, melyekben sikeresen fordították vissza a szélütés következményeit.
Agyi katasztrófa után az erek elzáródása miatt az agysejtek oxigénhiányban szenvednek. Az érintett területeken ezért megkezdődik a sejtek elhalása, miközben egyes szomszédos sejtek azonnal elkezdik körülvenni a károsodott részt, ami fontos szerepet játszik abban, hogy az agyi funkciók újraépülhessenek és ellensúlyozzák a károsodást.
Az újrahuzalozás folyamata, melyben a szomszédos agysejtek új kapcsolódásokat hoznak létre, hogy helyettesítsék a szélütés miatt elveszettek egy részét, meghatározhatja a páciensek által hosszabb távon elszenvedett bénulás mértékét.
A Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem kutatói úgy találták, hogy e segítő, szomszédos sejteken belül lezajló egyik folyamat gátolhatja a helyreállító funkciót. A gátlásban a GABA elnevezésű molekula vesz részt. Amikor a szélütésen átesett egereknek olyan szert adtak, amely blokkolta ennek a molekulának a hatását, felépülésük javult. Amikor pedig a kísérleti állatokat genetikailag úgy módosították, hogy a GABA hatásaira kevésbé legyenek érzékenyek, hasonlóan jó eredményt értek el a gyógyulásban.
A kutatók úgy vélik, eredményeik utat nyitnak új gyógyszerek kidolgozásához, amelyek segítségével a szélütés után lévő páciensek felépülése hatékonyabb lehet.
A tanulmányban úgy találták, hogy a legjobb eredményt akkor lehetett elérni a GABA-blokkolással, ha az agyi katasztrófát követő három nap elteltével kapta meg a szert a szélütött állat, nem korábban. Ez azért reménykeltő, mert a most használatos szereket a szélütést követő pár órán belül alkalmazni kell ahhoz, hogy eredményes legyen a kezelés, így az agyi eseményt követően versenyfutás kezdődik az idővel. Az új módszer humán próbái azonban még nem aktuálisak a kutatás jelenlegi fázisában.