Ötletből cég egy hétvége alatt
Magyarországon nyugathoz képest kis csúszással, a 80-as években indultak útjára az első startupok. A hazai úttörők között a Graphisoft és a Kürt volt a két legjelentősebb, őket követte a 90-es években például aa Kirowski – mondta el Nagy Péter, a hazai induló IT vállalkozások beindítását segítő Colabs Startup Center társalapítója.
Az igazi áttörést az ezredforduló jelentette, ekkor kezdtek el nagyobb arányban megjelenni a hazai startupok. Ezek közül a Vatera, Indextools, a Gravity, a Ustream, a LogMein és a Prezi.com magaslik ki leginkább. Ők azok, akik nemzetközileg is figyelemreméltó eredményeket produkálnak.
Nagyságrendileg 100-200, mintegy 5-20 főt foglalkoztató cég működik a hazai piacon; a bennük rejlő potenciált jól mutatja, hogy anno a Graphisoftot 24 milliárd forintért vásárolta fel 2007-ben a német Nemetschek AG, ugyanebben az évben az Indextoolst a Yahoo vette meg vélhetően több milliárd forintért.
A befektetői háttér vegyes: a Prezi.comnak például először dán, majd amerikai befektetői voltak, a Ustreambe legutóbb japán és koreai befektetők szálltak be. Ugyanakkor az elmúlt években nagy lökést jelentett a hazai cégeknek a Jeremie kockázati tőkeprogram: Az EU-s források katalizálták a magyar startup ökoszisztémát, a program 2010-es indulása óta több mint tízmilliárd forint áramlott cégekbe.
A startup hubokat úgy kell elképzelni, mint az egyetemi központokat, melyek versenyeznek ugyan, de alapvetően erősítik egymást. Ennek azonban az alapja, hogy több jól működő vállalkozás mutasson irányt a szárnyaikat még csak bontogató indulóknak.
A Colabs közreműködésével 2012. március 30. és április 1. között megrendezett Startup Weekend pontosan ezt a célt szolgálja: gyakorló szakemberekből és egyetemistákból álló ötletgazdák mentorok segítségével dolgoznak ki termék prototípusokat. A 2011-es eseményen nyolc ötlet került kidolgozásra, amelyből kettő céggé is alakult.