További Cyberia cikkek
|
Linde elmélete
"Ha kollégáimnak és nekem igazunk van, akkor hamarosan elbúcsúzhatunk attól a gondolattól, hogy világegyetemünk egyetlen, az ősrobbanásban keletkezett tűzgolyó volt" - írja Linde.
Az inflációelmélet néven elhíresült gondolati konstrukció lényege, hogy a világegyetem egy inflációs szakaszon ment keresztül. E szakaszban, a kozmosz a másodperc nagyon kicsi töredéke (tíz a mínusz harmincötödiken) alatt exponenciálisan növekedett. Utána az univerzum fejlődése az ősrobbanásmodell alapján folytatódott. Mindez a kozmoszképünket is átalakítja: táguló tűzgolyó helyett óriási, növekvő fraktált képzeljünk el. A fraktál számos felfúvódó golyóból áll, melyek újabb golyókat, az újabb golyók pedig még újabbakat hoznak létre, és így tovább, a végtelenig. Az univerzum önmagát teremti újra.
|
A második a relativitástanból ismert görbetérképzetet vizsgálja. A tudós a korábbi elképzelésektől eltérő megfigyelési eredmények alapján jutott arra a következtetésre, hogy a tér lapos. Az univerzum méretét illetően a bevett elméletek és a mérési eredmények szintén nem egyeznek.
Milyen időrendben ment végbe az univerzum kiterjedése? - hangzik a negyedik kérdés. A standard változat szerint szimultán kezdődött az alkotórészek expanziója. Linde nehezen képzeli el, hogy az oly különböző elemek e kezdetet képesek lettek volna szinkronba hozni. "Ki adta a parancsot?" - teszi fel a költői kérdést.
Hogyan oszlik meg az anyag a világegyetemben? Miért olyan homogén a világegyetem? Mert annak kell lennie - sugallják a "kozmológiai elv" képviselői. De akkor mivel magyarázhatók a lényeges eltérések a sűrűségben, miért jöttek létre a csillagok, a galaxisok?
A hatodik kérdést a fizikus "egyediségproblémának" nevezi. Einsteint idézi: "valójában az érdekel, hogy a világ teremtésekor Istennek volt-e akármilyen választási lehetősége". A természet fizikai állandóinak legminimálisabb módosulása gyökeresen más univerzumot eredményezhetett volna, példának okáért öt vagy akár két dimenzióval.
A scifiolvasat
A Linde-forgatókönyvet Mitchell Porter négy szakaszra osztja. Első lépésként a világűrben féreglyukak létrehozására ipartelepet kellene létesíteni. Azért a világűrben, mert a művelet nagyon alacsony gravitációt és a Földön hozzáférhetetlen, hatalmas energiát igényel. A következő etap - a szerző szerint is - már színtiszta scifi: mikro- és makroszkopikus féreglyukak gyártása, topológiai változások mesterséges előidézése ("feketelyuk-sűrítés" útján). A harmadik állomás a bébiuniverzum: Porter azt javasolja, hogy - miután szupernóván egy csillagra repültünk - nagy mennyiségű, pikométer méretű féreglyukat juttassunk az égitest belsejébe, úgy pozícionálva őket, hogy túlélve a csillag felfúvódását, szétszóródjanak az új mindenségben. "Ha minden rendben megy, van egy féreglyuk-összeköttetésünk egy második univerzumhoz" - írja. A negyedik lépés az univerzumok közötti féreglyukak átjárhatóvá tétele, új világunk "megszelídítése" ...
(Linde még nem nyilatkozott a nevével fémjelzett forgatókönyv scifiváltozatáról.)