
További Cyberia cikkek
A harmadik kultúra
![]() |
John Brockman |
Brockman ugyan nem tesz említést róluk, de nemcsak a reakciós literátusokra, hanem Alan Sokal és Jean Bricmont posztmodern intellektuális imposztoraira is asszociálunk. Igaz, szemben az "első kultúra" bajnokaival, ők nem marginalizálódtak. Még nem.
Az új kultúra zászlóvivői, munkáikban a tapasztalati úton megfigyelt valóságra alapozó tudósok, írók az utóbbi tíz év során fokozatosan vették át az Egyesült Államok hagyományos műveltség- és közízlésformálóinak a szerepét. Megváltozott a fődiskurzus iránya, legtrendibb jelenségeknek manapság (többek között) a molekuláris biológia, a genetikus tervezés, a virtuális valóság, a cybertér, a mesterséges intelligencia és élet, a komplex rendszerek számítanak.
Csupa olyan diszciplína, melyek ugyan nem léteztek korábban, de ha léteztek volna, nyilvánvalóan periférikus agymenésekként, speciális technikai termékekként, és nem a szellemi élet központi megnyilvánulásaiként könyvelték volna el őket. Sajnos, a legtöbb oktatási intézményben ma is a hagyományos képzés dominál: mi mással magyaráznánk, hogy művészettörténészek a vizuálisérzékelés minimális ismerete nélkül elmélkednek képekről, "társadalmi konstrukcionista" irodalmárok az antropológiai megfigyelések teljes mellőzésével merengenek bölcseket, bősz természetvédők az evolúciós biológia létezéséről sem tudva száműznék a genetikusan módosított táplálékokat? Írásaik a valóságra történő reflektálás helyett korábbi szaktekintélyek szövegeit magyarázzák, értelmezik újra.
Kulturális pesszimizmus
![]() |
"Ellen-narratívája" a tudomány kettős optimizmusa: egyrészt, (mint a Moore-törvény) minél több az eredmény, annál több a tennivaló. Másrészt, a tudomány tartalma: a felfedezések nem véleményeken, hanem a valóságon alapulnak.
Szerencsére a természettudományos (megfigyelés-központú, statisztikai és egyéb) módszerek egyre inkább teret hódítanak a "klasszikus" társadalomtudományokban és a művészetekben is.
Új humanisták
Brockman több könyvét (így a cyberelitet bemutató Digeratit is) az új humanistáknak szentelte.
Az evolucionista szemlélet bajnokainak (Stephen Jay Gould, Richard Dawkins, Lynn Margulis), az agy és a számítógép közötti kapcsolat legjelesebb vizsgálóinak (Marvin Minsky, Daniel C. Dennett, Francisco Varela, Roger Penrose), az eredet-kutatóknak (Martin Rees, Paul Davies), a komplexitás-elméletek kidolgozóinak (Stuart Kaufman, Christopher G. Langton), a szingularitásról elmélkedőknek (W. Daniel Hillis), média-teoretikusoknak (Douglas Rushkoff). Többek között...
Zömük a Brockman által alapított Reality Club tagja.
