További Cyberia cikkek
Az egyik lehetséges megoldás, és egyben a moletronika (más néven: molekuláris elektronika) tudományág célja egyrészt a hagyományos informatikai áramkörök jellegének megőrzése, másrészt a szilícium méretéből adódó problémák felszámolása, azaz klasszikus architektúra plusz virtuálisan végtelen gyorsaság. Az első ilyen jellegű számítógépek elméletileg már 2010 előtt legyárthatók.
Két hónappal később Zhenan Bao, Hong Meng, Hendrik Schon, a Bell Labs kutatói nanocsőnél is kisebb, milliomod homokszem-méretű molekuláris tranzisztort állítottak elő. Meglepetésükre, a molekula erősítőként szintén funkcionált, márpedig a jelerősítők a tranzisztorok fontos alkatrészei. Mindez azt eredményezi, hogy a szép sikerekkel kecsegtető miniatürizáció mellett az előállítási költségek is alacsonyabbak lesznek a vártnál.
A moletronika első gyakorlati alkalmazásai a biomedicinában, a beültetéseknél várhatók: a szervezetbe juttatott miniatűr gépek például az inzulinszintet mérhetik, vagy szívrohamveszélykor adhatnak le figyelmeztető jelzéseket.
DNS-számítógépek
Leonard Adleman |
A DNS-számítógép alapjait Leonard Adleman, a Dél-kaliforniai Egyetem professzora rakta le. Korábbi kutatási eredményeiből (nevezetesen a polimer-enzimek "DNS-olvasása" és a Turing-gép működése közötti döbbenetes hasonlóságok) kiindulva talált megoldást az "utazó ügynök" problémájára: miként jutunk el a leggyorsabban meghatározott mennyiségű városok között, úgy, hogy egy várost csak egyszer érinthetünk? Hogy rapid választ kapjon, két lehetőség közül dönthetett. Vagy nagy mennyiségű hagyományos számítógépet dolgoztat párhuzamosan, vagy DNS-computert "tesztel". Az utóbbi mellett voksolva, pár kávéskanál DNS szimultán, néhány másodperc leforgása alatt generálta az összes lehetséges megoldást. A jó és rossz válaszok elkülönítése egy hétig tartott.
A tényleges, működőképes DNS-számítógéptől viszont messze járunk még. John Reif, a Duke egyetem informatikusa szerint minél komplexebb a DNS-szerkezet, annál több a számítási hibalehetőség. A természetben a hibák mutációt eredményeznek, az állandó javítások pedig az élő sejtekben történnek. Ezzel szemben, a DNS-alapú számítógépek (egyelőre) képtelenek a hibák korrigálására. A "válaszok" elemzése rendkívül sok időt vesz igénybe, azaz, hiába jutunk gyorsan hozzájuk, ha esetleg hetekig kell keresnünk a helyes megoldást.
Alkalmazásukra a környezet kórokozó ágenseit azonosító bioérzékelőknél, az emberi sejtekben végbemenő biokémiai jelenségek vizsgálatakor, és természetesen a genetikai kutatások során számíthatunk. Nagy kérdés, hogy mikor.