További Cyberia cikkek
Az emberi elme Boole logikáját követi
A neurofiziológiának és logikának az MI-kutatásra döntő hatást gyakorló szintézisét Warren McCulloch és Walter Pitts dolgozták ki a hatvanas években. Arra kerestek választ, arra igyekeztek megfelelő matematikai modellt találni, miként hozzák a neuronhálók működésbe az agyat. A neuronokat (idegsejteket) bináris számokat feldolgozó eszközökként értelmezték. A Boole-féle algebrából kiindulva, az 1 és 0, illetve "igaz" és "hamis" formában reprezentált bináris számok egyben az elektronikus számítógép alapját is jelentik. Boole úgy vélte, az emberi elme szintén e logika - ÉS, VAGY, NEM - szerint funkcionál. Elméletét Claude Shannon alkalmazta az elektromos áramkörökre.
Neuronlogika a gyakorlatban
McCulloch és Pitts - Boole elméletére támaszkodva - főként azt tanulmányozták, hogy az egymással összeköttetésben lévő idegsejtek hálózatai milyen módon képesek logikus műveletek létrehozására. Azt is megállapították, hogy egyetlen idegsejt szintjén a jelkibocsátás, illetve annak hiánya képezi az agy "igaz", vagy "hamis" döntéseinek az alapját. A visszacsatolás elvét felhasználva írták le az érzékek, az agy, és az izomzat közötti loop működését, majd levonták a következtetést, mely szerint a memória neuronok zárt loopja közötti jelzésekként határozható meg.
A Simple Percrepton Diagram |
A későbbiekben, gyakorlatba ültetve a teóriát, ideghálók elektronikus utánzatait is megtervezték, bizonyítandó, hogy az elektronikus hálózatok képesek logikus folyamatokat generálni. Úgy vélték, a jövőben a tanulással, különböző patternek felismerésével se lesz gondjuk.
Noha McCulloch és Pitts néhány észrevétele felett elszáguldott az idő, az MI-kutatásban mégis mérföldkőnek, valamennyi mesterséges neuronháló-elmélet kiindulási pontjának számítanak.
Laboratóriumok épülnek
McCulloch és Pitts kutatásai, továbbá Norbert Wienernek e témát is érintő munkái belelkesítették a tudományos közvéleményt. Az Egyesült Államokban több, ideghálók számítógépes szimulálását feladatul tűző laboratóriumot alapítottak.
Drága a számítókapacitás
Számos, de főként két tényező lassította a fejlesztéseket. Neuron-szimulációra alkalmas gépek előállítása rendkívül költségesnek bizonyult, még abban az esetben is, ha egy hangya idegsejtjeinek számával azonos neuronhálókat akartak létrehozni. És az árak hiába esnek, a számítógépes modell még mindig nagyon távol van az emberi agy teljességétől. A másik gondot a computerek jelenlegi "architektúrája" (a standard Neumann modell) okozza: nem elegendő a különböző részek közötti "összekötő utak" száma.
A hetvenes években nem volt divat
A hatvanas évek végére aztán alábbhagyott a (perceptronoknak szintén nevezett) neuronhálók körüli hype, a következő évtized kutatásai szintén nem tartottak számot különösebb érdeklődésre, a láng csak a nyolcvanas évek második felében lobbant fel újra. Pedig egyre szebb eredmények születtek. John Hopfield bemutatta, egyszerű neuronhálók is elsajátíthatják a számolás képességét. Frank Rosenblatt, számítógép szimulálta hálózattal kísérletezve, létrehozott egy, az emberi gondolkodás folyamatát utánzó, illetve betűk felismerésére képes gépet.
Neuronhálóra céget építeni
A nyolcvanas évek közepén több, főként a Parallel Distributed Processing Study Group nevével fémjelzett nagyhatású elméleti munka jelent meg a témakörben, és a kutatások egyre szélesebb spektrumot öleltek fel: az alkalmazások a mesterséges beszéd-generálástól backgammon-tanításig, vagy a járművezetésig terjedtek ki. Az üzleti szféra egyre nagyobb érdeklődést mutatott, 1989 végén több mint háromszáz neuronhálókra szakosodott, főként kutatók által alapított céget tartottak számon az Egyesült Államokban.
|