További Cyberia cikkek
Tény, a felsorolt esetekben aligha beszélhetünk intelligens gépekről, viszont jócskán megkönnyítik mindennapi létünket. Akárcsak az 1992-re kifejlesztett web, melyet nem egy szakember egyfajta "globális agyként", gigantikus méretű MI-rendszerként definiál. Az MI-alapú hardware első hadászati "tesztelésére" pedig az 1991-es Öböl-háború alatt került sor.
Kiépül a fogalmi keret
IBM RS/6000 SP |
Azaz, úgy teremt kommunikációs szövegkörnyezetet (diskurzust), hogy leírja az alkalmazási terület fogalmait, kifejezéseit, a közöttük fennálló kapcsolatokat. John McCarthy még egyszerűbben fogalmaz: "Az ontológia célja a létező dolgok tanulmányozása. Az MI-kutatásban a programok és az utasítások különböző típusú tárgyakkal foglalkoznak, mi pedig azt vizsgáljuk, milyenek ezek a típusok, és mik az alaptulajdonságaik."
Deep Blue, a szakbarbár
1997-ben Deep Blue, az IBM RS/6000 SP szuperszámítógépe legyőzte Garri Kaszparov sakkvilágbajnokot. Sokak szerint e győzelem mérföldkőnek tekinthető. Minden bizonnyal, bár nem szabad elfelejteni, hogy Deep Blue egy adott szakterületen diadalmaskodott, intelligenciája arra a szakterületre terjedt ki, ráadásul a sakk viszonylag könnyen modellálható matematikai-logikai sémákat követő játék.
A mesterséges intelligenciák fő problémája, hogy míg minél specifikusabb, minél jobban behatárolható területeken képesek túlszárnyalni az embert, az emberi gondolkodás teljességétől még mérföldekre járnak. Könnyen elképzelhető, hogy Deep Blue hatéves gyerekek által játszva abszolvált feladatokkal képtelen lenne megbirkózni.
Űrhajó robotpilótával
Kismet |
Tanuló robotok
Jelentősebb előrelépés két kutató nevéhez fűzhető még. Az MIT Mesterséges Intelligencia Laboratóriumában dolgozó Rodney Brooks forradalmasította a robotikát: a központilag irányított gépek helyett, a környezettel interaktív viszonyban álló, folyamatosan tanuló robotokat javasolt. Munkásságát főként két "gyereke", Cog és Kismet fémjelzik.
Douglas Lenat és kutatógárdája mintegy tizenhét évig fejlesztette a rendkívül bonyolult (az "enciklopédia" szóból képzett nevű) Cyc MI-rendszert. Cyc annyiban tekinthető forradalmi újításnak, hogy - ellentétben a korábbi MI-kísérletekkel - nem részfeladatok megoldására programozták, és (állítólag) leginkább ő közelíti meg az emberi intelligenciát.