Nem tartott sokáig a Facebook tőzsdei szárnyalása
Múlt hét közepén, az aktuális negyedéves pénzügyi jelentés kedvező számainak hatására valósággal megtáltosodott a Facebook a tőzsdén, egyetlen nap alatt 22 százalékot nőtt a hónapok óta egyre inkább megtépázott részvényárfolyam. Úgy tűnt, a befektetők bizalma visszatért, a közösségi oldal pedig elkezd tőzsdei szemmel nézve is jó üzlet lenni. Aztán jött a Sandy hurrikán, a New York-i tőzsde ngy napra bezárt, és a szerdai nyitáskor az árfolyam már alig 21 dollár volt (múlt hét közepén 20 alól 24 -re ugrott hirtelen).
Az ok a dolgozói részvényopciók türelmi idejének lejárata: a Facebook-alkalmazottak a tőzsdei belépéskor vállalták, hogy meghatározott ideig nem váltják be az opcióikat. Sok esetben most járt le ez az időszak: 234 millió részvény került most a gazdáik kezébe, akik közül sokan rögtön piacra is dobták azokat. Ennek nem csak az az oka, hogy a részvény rosszul teljesít, és május óra csaknak az értékének a felét elveszítette, de Kalifornia állam komoly adót vetett ki a tőzsdére frissen bevezetett cégek résztulajdonosaira, sok Facebook-dolgozónak nincs is nagyon más választása, mint eladni a részvényei egy részét, hogy a tulajdonrésze utáni adót ki tudja fizetni. Mivel a piacon a kínálat megnőtt, az árfolyam csökkenni kezdett, és a szerdai tőzsdezárásra szinte az egész múlt heti árfolyamemelkedés eltűnt.
Az alapító, vezérigazgató és legnagyobb résztulajdonos mark Zuckerberg ugyan nyilvánosan ígérte meg, hogy egy évig egyetlen papírt sem ad el, a mostani határidő lejáratakor több magas szintű Facebook-alkalmazott is részvényekre váltotta az opcióit (ehhez nyilvános kérvényt kell benyújtani a tőzsdefelügyelethez, vagyis nem lehet titokban intézni). Többek között Sheryl Sandberg operatív igazgató, aki a cég napi ügyeit intézi, és sokak a fiatal és tapasztalatlan Zuckerberg üzleti bébiszitterének tartják, David Fischer (a hirdetésekért felelős igazgatóhelyettes), Mike Schroepfer (a programozókat vezető igazgatóhelyettes), David Ebersman és David Spillane (a cég pénzügyi vezetői). Hogy el is adták-e a papírjaikat, azt nem tudni, mindenesetre az, hogy felkészültek erre, az nem túl szerencsés üzenet, hiszen azt sugallja, hogy maguk a cég vezetői sem bíznak feltétlenül abban, hogy hamarosan beindul a szekér.
Az utolsó, és egyben legnagyobb részvénytömeget érintő határidő november 14-én esedékes, ekkor újabb 777 millió részvény szabadul fel a kereskedési tilalom alól. A dátumot sokan a Facebook halálnapjaként emlegetik.