Narancsszedés robotruhában
A tokiói Mezőgazdaság és Technológia Egyetem kutatói már be is mutatták a nyolc motorral, tizenhat szenzorral működő hordozható gépi asszisztens prototípusát. Majdnem huszonöt kilogrammot nyom; kifejezetten a körülményesebben mozgó, komolyabb súlyok cipelését nehezebben vagy egyáltalán nem bíró koros farmereknek fejlesztették.
„A robottechnológiát különböző iparágakban alkalmazzák, de a mezőgazdaságban, ahol a dolgozóknak nehéz súlyokat kell hordaniuk és megmozgatniuk, szintén komoly potenciál rejlik benne" - nyilatkozta Shigeki Toyama, fejlesztő. - „Mivel az ágazat különösen Japánban gyorsan elöregszik, és a benne dolgozók nehezebben küzdenek meg a feladatokkal, egyértelmű, mekkora szükség mutatkozik az ilyen gépek iránt."
Tekintettel a szigetország idősödő lakosságára és a várható munkaerőhiányra, semmi meglepő nincs az űrturistákat idéző exoskeletonban. Egyes munkakörökben - recepciósok, biztonsági személyzet - a robottechnológia ugyanis nemcsak kiegészíti, hanem hamarosan helyettesíteni is fogja az embert.
A bemutató során a robotruhát hordó személy a talajról retkeket, a faágakról narancsokat szedett össze. Nem okozott különösebb meglepetést, hogy pont úgy mozgott, mint egy robot. A szerkezet leginkább akkor tűnt hasznosnak, amikor a „mezőgazdának" jókorát kellett hajolni, s nyakatekert testhelyzetbe került, illetve ha karját alaposan ki kellett nyújtania.
Jelenleg a gép kereskedelmi forgalmazását készítik elő. A kutatók számításai alapján erre két-három éven belül kerül sor, a bevezető ár ötszázezer és egymillió jen (körülbelül öt-tízezer dollár) között várható.
Shigeki Toyama szerint a technológia használata - Japán mellett - kisebb európai országokban is várható. Prognózisát azzal indokolja, hogy ezekben az országokban nincs elég terület a nagyüzemi mezőgazdasági tevékenységre, ráadásul a manuálisan végzett munka felettébb költséges, és a jövőben még költségesebbé válik.