További Hardver cikkek
A Zune zenelejátszók eddig meglehetősen szerény sikert értek csak el: az iPod-ölőként bemutatott készülék három generációjából alig több mint hárommillió darab fogyott a 2006-os premier óta, miközben almás konkurenséből vagy százmillió. Az első modell bemutatása előtt még nagy volt a csodavárás, aztán kiderült, hogy a Zune nem tud többet, mint az aktuális iPod, inkább ugyanazt, kicsit másként. Nem is lett nagy siker, ahogy a második generációs modellek sem, pedig azok közt már akadtak olcsóbb, flashmemóriás modellek is.
A tavaly bemutatott harmadik Zune már szinte csak egy szoftverfrissítés volt, és a legtöbben úgy gondolták, a Microsoft feladta a harcot. Ezt támasztotta alá, hogy 2009. elején maga Steve Ballmer, a redmondi cég vezetője nyilatkozott úgy, hogy lejárt a dedikált lejátszók ideje, a jövő a hardverfüggetlen szoftvereké és a szoftverfüggetlen hardvereké. Úgy tűnt, hogy a Microsoft befejezi a gyártást, és inkább azt csinálja, amihez a legjobban ért: programokat készít.
Aztán egy-két hónapja elkezdtek felbukkanni a fotók egy új Zune-ról, amire a többség azonnal Photoshopot kiáltott. Nem csoda, hiszen nehéz elképzelni, hogy egy vállalat új lejátszó készítésén dolgozik, miközben épp arról beszél, hogy ez az üzleti modell az iPoddal együtt a múlté, új utakat kell keresni.
Szerdán azonban kiderült, hogy Ballmer csak altatta a konkurenciát, mert hivatalosan is bemutatták a Zune HD-t, ami pont olyan, mint a kiszivárgott képeken: egy nagy, érintésérzékeny lejátszó.
A sajtóközlemény szerint a készülékhez nemcsak a Zune Marketplace-en tudunk majd tartalmakat, elsősorban zenéket letölteni, de használhatjuk majd vele az Xbox Live-ot is, hogy filmeket vásároljunk.
A készülék 16:9-es képarányú érintésérzékeny OLED-kijelzőt kap, aminek a felbontása 480x272 pixel, szemben az iPod Touch 480x320 pixelével, az új készülék tehát valamivel kevesebbet tud, mint két éve bemutatott konkurense.
De ez csak a felbontásra igaz, mert a Zune HD az iPoddal ellentétben például képes fogadni a HD rádióadásokat, ami viszonylag stabil vételt és jó hangminőséget ígér.
Bár a kijelző mérete ezt nem indokolja, az új Zune képes lejátszani a nagyfelbontású, 720p-s videókat is. Ennek persze nem lenne sok értelme, ha nem szereltek volna egy hdmi-portot a készülékre, ezen keresztül meg bármelyik nagyfelbontású tévére kiküldhetjük a jelet, szóval egy mozgó videótékaként is lehet használni a Microsoft új készülékét, ami egyébként böngészésre is alkalmas.
Arról nincsenek pontos hírek, hogy a Zune HD hogy mikor kerül piacra, hogy lesznek-e rá letölthető programok, ahogy jelenleg az is rejtély, hogy mennyibe kerül majd, de az iPod Touch 70 ezer forintos ára jó kiindulási alap. De persze kérdés még az is, hogy a korábbi generációkkal ellentétben ez eljut-e Magyarországra.