Hatmagos processzor az AMD-től
További Hardver cikkek
Az AMD több asztali processzort is piacra dobott. Az egyik az Athlon II X2, a másik a Phenom II X2-sorozatba tartozik, mindkettő alacsony fogyasztásával és árazásával próbál szembeszállni az Intel termékeivel. A gyártó hangsúlyozza, hogy ezek a processzorok remekül elfuttatják a Windows 7-et, ami persze nem nagy szó, mert azt bármi elfuttatja.
Elég olcsó
A 45 nanométeres gyártástechnológiával készült Athlon II X2 az AMD leggyorsabb Athlon-feliratú terméke, a kétmagos csip órajele 3 gigahertz, fogyasztása 65 watt, ami inkább csak átlagosnak mondható ebben a kategóriában. A memóriavezérlő lehetővé teszi a DDR2 és a DDR3 memóriák használatát is. A termék rendkívül olcsó, ezerdarabos megrendelés esetén 87 dollárért lehet hozzájutni, tehát kevesebb, mint húszezer forintba kerül.
Az AMD termékmenedzsere, Brent Barry szerint „nem mindenkinek van szüksége három meg négymagos processzorra, a vásárlók most a lehető legjobb vételt keresik, a valódi érték alapján választanak".
A másik termék, a 3,1 gigahertzes Phenom II X2 550 Black Edition még mindig azoknak szól, akik viszonylag alacsony áron akarnak elfogatható teljesítményhez jutni. A rendszer többi részével 2 gigahertzes HyperTransporton keresztül kommunikáló, 7 megabájtos gyorsítótárral szerelt csip ára 103 dollár, és az AMD szerint ez a leggyorsabb kétmagos, amit valaha gyártottak.
Ennek a kijelentésnek pedig még a négymagos processzorok elterjedése mellett is van értelme. Számos alkalmazás, játék ugyanis a mai napig képtelen kihasználni a párhuzamos adatfeldolgozásban rejlő előnyöket, ezekben az esetekben az új Phenom simán felveszi a versenyt a nála kétszer-háromszor többe kerülő négymagosokkal.
Ráadásul ezeknél a processzoroknál számos fogyasztáscsökkentő technológiát bevetettek, a PowerNow 3.0-nak és a Cool'n'Quiet 3.0-nak hála az Athlon II fogyasztása üresjáratban például 3,5 wattra csökken.
Felső kategória
Érkeztek ugyanakkor olyan csipek is, amik egészen más szegmenst céloznak meg: az AMD elérhetővé tette legújabb szerverprocesszorait is, amiket eddig Istanbul kódnéven fejlesztettek. A gyártónak sikerült a 45 nanométeres gyártástechnológiát zökkenőmentesen bevezetnie, ezáltal hónapokkal előbbre tudta hozni az új hatmagos processzorok startját.
Az Istanbul lapkák a plusz két magon kívül kisebb-nagyobb fejlesztéseken is átestek, aminek köszönhetően a többprocesszoros rendszerekben nagyobb teljesítmény elérésére képesek, írta meg a Prohardver. Ezek között a legfontosabb, hogy megjelenik a HyperTransport 3.0-ás változata, valamint egy újdonság is bemutatkozott, a HT Assist technológia. Ennek segítségével csökkenthető a processzorok közötti kommunikáció mértéke és késleltetése, ami a műveleti sebességre is kihatással van.
Az AMD két-, négy és nyolcutas rendszerekhez készített új Opteron processzorai leginkább adatbázisok esetében és virtualizált környezetben képesek tartani a lépést az Intel nemrégiben bemutatott Nehalem-EX platformjával, ennek megfelelően árazták be őket. Az egyelőre 2,6 gigahertzben maximalizált órajel az idei év harmadik negyedévében tovább emelkedik majd.