Technológiai forradalom előtt a merevlemezgyártás
Egy kilétét fel nem fedő gyártó nagyobb megrendelést adott le a merevlemezgyártás következő generációját képviselő, bit-pattern nevű technológiát használó gépekre, jelentette be az Intevac cég, ami mágneses adattárolók és félvezetők gyártásához szükséges technológiákkal foglalkozik. Ez azt jelenti, hogy a nagy gyártók egyike elhatározta magát a generációváltásra, amit 2005-2006 óta vár az egész iparág.
A mágneses alapú adattárolók - ami a mágneslemezek kihalása óta gyakorlatilag a merevlemezeket jelenti - gyártásában ma a PMR (perpendicular magnetic recording) nevű eljárást használják. Ami annyit takar, hogy a biteket a mágneses töltésüket külső behatásra változtatni képes cellák tartalmazzák a lemez felületén, koncentrikus körökbe rendezve. A technológia lassan eléri a fizikai korlátait: egyre kevésbé lehet lecsökkenteni a cellák méretét, és egymáshoz közelebb elhelyezni őket anélkül, hogy a mágneses töltéseik (ami a bit egyes vagy nullás állapotát tárolja) ne kezdjék el zavarni egymást, adatvesztést okozva.
A bit-patterning technika a cellák közti teret mágneses szigetelőanyaggal tölti ki, ezzel megvédve az egyes cellák töltését egymástól, ezáltal sokkal sűrűbbre lehet venni az elhelyezésüket a lemezen. Hogy az ezt a technológiát alkalmazó, 200 Lean Gen II nevű gépeket melyik nagy cég vette meg, nem tudni, a szakértők szerint bármelyik nagy cég lehetett: a Hitachi, a Samsung, a Seagate, a Toshiba, vagy a Western Digital. A gépek szállítása az év végére várható.
Az Intevac jelentései szerint a merevlemezek gyártásához használt gépekre 2006 vége óta csökken a kereslet, az új technológiára való átállásra már régóta várnak, és ha a többi cég is követi az elsőt, hamarosan ugrásszerű fejlődésen mehetnek át a kereskedelmi forgalomban kapható winchesterek: kisebb méretet és nagyobb kapacitást várhatunk tőlük.