Virtuális bajtárs a jövő hadifelszerelésében
További Hardver cikkek
A tanulmány egyik legvitatottabb kérdése, hogy mennyire lenne etikus olyan agystimuláló készítményeket alkalmazni a modern harcászatban, amelyek megsokszorozzák a katonák teljesítményét. Bár ezek a tudatmódosítók komoly előnyt nyújthatnak a harci szituációkban, az effajta stimulánsok kábítószernek tekinthetők, ezért használatuk komoly társadalmi vitákat válthat ki.
A teljesítmény növelésének másik lehetősége egy olyan digitális szerkezetben rejlik, amely a katonák látómezőjében kulcsfontosságú információkat jelenít meg. Ezen kívül egy olyan virtuális valóságot megjelenítő gép is segíthet a kiképzésekben, amely élethű harci helyzetekbe helyezi a katonákat.
A fejre, valamint csuklóra szerelhető digitális kijelzőkben sok lehetőség van. Szenzoros támogatással megjeleníthetik a környező terepet a katonának, robotokat is lehetne velük irányítani, és információkat lehetne megjeleníteni rajtuk. Hogy az ilyen szerkezetek használója ne vesszen el az információk tengerében, mesterséges intelligencia is helyet kapna a felszerelésben.
A „digitális bajtárs” névre keresztelt mesterséges intelligencia megszűrné az információhalmazt, tanácsokat adna szorult helyzetekben, kritikus dolgokra hívná fel a figyelmet és szemmel tartaná a lőszer mennyiségét. Az egymás közelében lévő digitális bajtársak egymással is kommunikálnának, ami miatt jobb csapatmunka alakulhat ki a katonák között. Ez a mesterséges intelligencia tanulékony lenne, alkalmazkodna a használója személyiségéhez és harci képességeihez is.
A jövő páncéljai
A másik fejlesztési irány az exoskeletonoké. A katona testére simuló speciális exoskeleton emberfeletti erővel és állóképességgel ruházhatja fel a viselőjét. A személyre szabható robotruha jelentősen megkönnyítené a nehéz fegyverzet, páncélzat és pajzs cipelését, valamint olyan eszközöket is könnyebb lenne mozgatni, amelyeket mentőakciókban vagy akadályok leküzdésére használnak a katonák. Két külön cég, a Raytheon és a Lockheed Martin is kísérletezik ilyen exoskeletonnal.
Az exoskeleton mellett a golyóálló páncélzatot is fejlesztenek: az első tervek alapján karbonborítással látnának el a vértezetet, de a nanotechnológiában használatos egyéb anyagok is szóba kerültek. Egy ilyen páncél a rugalmassága miatt nem gátolná a mozgást, de komoly védelmet jelentene golyók, éles fegyverek, valamint repeszgránátok ellen is.
A sisak nemcsak a környékről származó információkat jelenítené meg, hanem a katona egészségi állapotát is figyelné. Ez lehetőséget adna a hadművelet vezetőjének, hogy a harctéren csatázó embereiről pontosan meg tudja állapítani, milyen kondícióban vannak, vagy mennyire fáradtak. Az agyban és a szívben lezajló fiziológiai változásokból azt is ki lehetne következtetni, hogy szükséges-e az adott katonát orvosi vagy pszichológiai segítségben részesíteni.
A sisakba egy arcfelismerő rendszert is beépítenének, amely hasznos lehet azonosításkor, valamint egy adott célpont keresésekor is fontos szerepet kapna. A fejvédőben helyet kapna még egy olyan tolmácsgép is, amely nemcsak a különféle nyelveket fordítaná le a katonának, hanem a nonverbális jelzéseket is érthetővé tenné. Az átlátszó sisakrostélyt olyan technológiával látnák el, hogy a szemet károsító támadások ellen is védve legyen a sisak viselője.
A jövő egyenruhája védené a viselőjét a robbanásoktól, fertőzésektől, lövésektől, vágásoktól, és a tűztől is. Eközben a ruha önmagát tisztítaná, észrevenné a sérüléseket, sőt, akár kezelné is azokat. A páncél elektromosságot vezető rostjai lehetőséget adnának arra, hogy a környezetből energiát gyűjtsön a textíliába rejtett apró elemekbe, de lenne a védőfelszerelésen egy kisebb generátor is, amely zaj nélkül alakítana át folyékony üzemanyagot elektromos energiává.
Bizonytalan jövő
Eyelőre semmi biztosat nem lehet tudni arról, hogy a fentebb vázolt technológiák mikor jelenhetnek meg a modern harcászatban. A kutatás eredetileg „A Jövő Katonája 2030” néven futott, de decemberben az évszámot elhagyták, így egyáltalán nem biztos, hogy a jövőben ilyen felszerelésekkel látnák el a katonákat.