Sokan vágynak gyors vezeték nélküli internetelérésre, de a jelenleg használt technológiák – wifi, hsdpa, vagy az évek óta hamarosan megjelenő wimax – adatátviteli sebessége legfeljebb néhány száz megabites. Egyikük sem ér az üvegszálas hálózatok nyomába, amelyek tíz gigabitet szállítanak másodpercenként.
Van lehetőség a gyorsításra, csak milliméteres hullámhosszt kell használni. Amíg a wifi és a mobilinternet 2,4-5,0 gigahertzen működik, addig a milliméteres hullámhossz a 60-100 gigahertzes frekvenciatartományban található. Ennek a tartománynak a nagy része szabadon használható, mégsem foglalkoznak vele, mivel a jelet bonyolult és drága eszközökkel kell létrehozni, illetve a dekódolni. Bevett módszer, hogy először létrehoznak egy 10 gigahertzes hullámot, majd ezt konvertálják fel magasabb frekvenciára. Ez a megoldás azonban egy gigabitre korlátozza az adatátviteli kapacitást, írja az MIT Tech Review.
Az amerikai Battelle fejlesztőcég mérnökei találtak egy egyszerűbb megoldást az adattovábbításra, és már élesben kipróbáltak egy 10,6 gigabites rendszert, amellyel nyolcszáz métert hidaltak át. Laboratóriumban 20 gigabitet is elértek.
Richard Ridgway vezető kutató szerint a megoldásuk jól használható kutatóhelyeken és egyetemeken, ahol gyakran továbbítanak nagy fájlokat. Emellett katasztrófa esetén a berendezéssel pótolható az optikai gerinchálózat sérült szakasza. Amennyiben elég kis méretben is megépíthető lesz a rendszer, az otthoni felhasználók is profitálhatnak a fejlesztésből: nagy felbontású filmeket továbbíthatnak a számítógépükről a tévéjükre.
A Battelle boltban megvásárolható optikai telekommunikációs eszközökből építette meg a készülékét. A kutatók két alacsonyabb frekvenciájú lézersugarat kombinált, és ekkor az interferencia hatására 100 gigahertzesként viselkedő jel jött létre. A telekommunikációs lézerek használata a Tech Review szerint két okból előnyös: nagy energiájúak, ezért a milliméteres hullámok is viszonylag nagy energiájúak lesznek, másodsorban pedig a lézerek elég stabil jelet adnak.
A kutatók sajnos még évekre vannak attól, hogy eladható termékben is megjelenjen a technológiájuk. Mivel a rendszert meglévő eszközökből barkácsolták össze, túl nagy a mérete. Emellett a jeladóra folyamatosan figyelni kell, mert elállítódhat. A csapat szeretne egy olyan rendszert összerakni, amelyet bekapcsolnak, és egyszerűen működik.