A Stanford egyetem, a moszkvai Landau elméleti fizikai intézet és a Seagate merevlemezgyártó kutatóinak eredményei viszont egyelőre nem adnak okot az aggodalomra. A jelenleg műszakilag kivitelezhető írási sebességhez képes ugyanis elméletileg ezerszer gyorsabban is lehetne az adatokat menteni.
Szemétté változik
A kutatóknak sikerült kimutatiuk, hogy a pólus beállítása nem lesz megbízható, ha az impulzus túl rövid ideig tart, és ha emellett túl nagy energiával adják le. Ilyenkor ugyanis az 1 és 0 értékek kaotikusan szóródnak szét az írott területen, vagyis elvesznek az elmentendő adatok, írta a kutatók Nature szaklapban megjelent beszámolója alapján a Yahoo.
Elforog, ami most van
Ez a jelenség a szinte fénysebességgel leadott impulzusok esetében jelentkezett. Az elemi adat mentése ekkor csak 2,3 picoszekundum (a másodperc milliomodrészének milliomodrésze) ideig tartott.
Szakértők véleménye szerint ezt a sebességhatárt szem előtt tartva a másodpercenként több ezer gigabájtos írási sebesség jelentheti a felső határt. Az is biztos ugyanakkor, hogy ennek kiaknázásához teljesen új műszaki alapokon nyugvó adattárolókat kell kifejleszteni.
Mark Kryder, a Seagate kutatási alelnöke szerint a kutatási eredmények rövidtávon nem lesznek hatással a mágneses alapú adattárolókra. A jelenleg használt technológia leváltását egyelőre nem tervezik.