További Hardver cikkek
Hónapok óta keringtek pletykák arról, hogy az AMD „Asset-lite” stratégiája nem más, mint a félvezetőgyártás kiszervezése, írta meg a Prohardver. Kedden egy webcast során napfényre kerültek azok az információk, amelyek pontot tettek a találgatások végére. A vállalat két részre bomlik, az egyik kizárólag mikrocsipek fejlesztésével, a másik pedig csak gyártással foglalkozik majd.
Gyárak nélkül
Két Abu Dhabi-i székhelyű befektetési csoport megközelítőleg hatmilliárd dollárt fektet majd a két cégbe. Az újonnan megalakuló, Foundry Companynak nevezett félvezetőgyár 44,4 százaléka az AMD kezében lesz, a fennmaradó 55,6 százalék az Advanced Technology Investment Company (ATIC) birtokába kerül. Utóbbi 2,1 milliárd dollár azonnali befektetésével járul hozzá az üzlethez, ebből 1,4 milliárd dollárt az új cég megalapítására és működtetésére, 700 milliót közvetlenül az AMD-nek fizetnek ki. Mivel a cég adóssága is átkerül a Foundry-hoz, összességében 2,2 milliárd dollárral javul az AMD mérlege, így az több erőforrást fordíthat majd a processzorfejlesztésre.
Mindkét fél egyenlő szavazati aránnyal rendelkezik majd a gyár irányításában, amelynek vezetője Doug Grose lesz, aki eddig az AMD drezdai gyáraiban irányította a munkálatokat, ahol az AMD processzorainak gyártása mellett ezentúl bérgyártással is foglalkoznak majd. Az ATIC vállalta, hogy a következő öt évben további 3,6-6 milliárd dollárt fektet be a közös cégbe, amit elsősorban az egyik drezdai gyár korszerűsítésére, valamint a New York melletti új gyár felépítésére fordítanak. Az új gyár 1400 új munkahelyet teremt, felépítéséhez New York állam is hozzájárul 1,2 milliárd dollárral.
A másik befektető a Mubadala Developement Company, tavaly novemberben 622 millió dollár értékű részvény felvásárlásával 8,1 százalékos részesedést szerzett az AMD-ben. Most további 314 millió dollár értékben, újabb 80 millió részvény felvásárlásával összesen 19,3 százalékos részesedéssel bírnak.
Az üzlet leghamarabb 2009 elején mehet végbe, létrejöttéhez szükség van a részvényesek, valamint New York állam és Németország beleegyezésére is. Amint ez megtörténik, az Intel marad az egyetlen jelentős méretű cég a pc-iparban, amely saját maga tervezi és gyártja csipjeit.
Az út lefelé
Évek óta sejteni lehetett, hogy az AMD kénytelen lesz racionalizálni működését, mert egyenlege egyre rosszabb volt. Az Athlon 64-es modellekkel még piacot építő vállalat az Intel Core 2 Duók 2006-os megjelenése óta egyre nagyobb bajban volt. Tovább nehezítette a helyzetet, hogy a kisebbik gyártó belemászott egy kockázatosnak tűnő pénzügyi manőverbe, amikor 2006 nyarán 5,4 milliárd dollárért megvásárolta az Ati grafikusmag-gyártót, amivel gyakorlatilag minden tartalékát felélte.
Az AMD az elmúlt két évben a drága csipek piacára nem tudott komoly ellenfelet a ringbe küldeni, lejjebb meg kénytelen volt árat csökkenteni, ha nem akart drasztikus piacvesztést elkönyvelni. Ez viszont már rövidtávon is öngyilkossággal ért fel: mivel a cég gyártástechnológiája fejletlenebb volt a riválisénál, drágábban gyártotta le ugyanazt a teljesítményt, mégis olcsóbban volt kénytelen árulni azt.
Az öngerjesztő folyamat beindult, az Atival kapcsolatos beruházás elvitte a tartalékok jelentős részét, és óriási adósságot generált, miközben a meglévő processzorkínálat is csak szerény hasznot hozott, ha egyáltalán. Az eredmények negyedévről negyedévre romlottak, a gyártó lassan két éve folyamatosan mínuszban van. A fejlesztésekre is kevesebb pénz jut már egy ideje: miközben az Intel körülbelül hatmilliárd dollárt költ az új processzorgenerációkra, addig az AMD-nek kevesebb, mint kétmilliárdból kell gazdálkodnia, harmadannyi pénzből kéne behoznia lemaradását.
A vállalat a legutóbbi negyedévét 1,19 milliárd dolláros veszteséggel zárta, ami kétszeresen felülmúlja az egy éve tapasztalt, szintén óriási 600 millió dolláros mínuszt. Bár az eredményt meghatározta az Ati 800 millió dolláros értékcsökkenés-leírása, mégis túlságosan optimistának tűnnek azok a várakozások, melyek szerint év végére nyereséges lehet a vállalat.
A rossz hírek miatt a cég irányítását közvetlenül az alapító Jerry Sanderstől megöröklő Hector Ruiz idén júliusban lemondott, utódja az a Dirk Meyer lett, aki az Intelnél kezdte a pályafutását, majd 1996-ban igazolt át az AMD-hez. A szakember már pozíciójának elfoglalásakor jelezte, hogy komoly változtatásokra készül és az Asset-lite mindenképp ebbe a kategóriába esik.