További Hardver cikkek
Mindenki előtt ott van a kép, amikor belép az önkormányzatba (gázművekhez, elektromos művekhez, okmányirodába - vagyis bármilyen helyre, ahol ügyeket kell intézni és tömeg van), és a sorszámokat osztogató gép mellett az unatkozó biztonsági őr segít a tanácstalan ügyfeleknek megnyomni azt a gombot, amire szükségük van? A budaörsi városházán munkába állt "beszélgető robotmunkatárs" ezt az áldatlan állapotot hivatott megszüntetni. Kétlem, hogy sikerülni fog neki, bár meg kell hagyni, vannak hasznos oldalai.
Katalint, a beszélgető robotot az az AITIA készítette, aminek már volt szerencsénk ilyesfajta fejlesztéseihez, ez mindenképpen bíztató - az, hogy a sajtóanyag rögtön az első mondatában szenzációs innovációnak titulálja a gépet, már nem annyira.
Sok hűhó MI-ért
Katalin a sorszámokat osztogató terminálban lakik; illetve annak hitech, embermagasságú, hatalmas érintőképernyővel felvértezett változatában (viszont továbbra is tud sorszámot adni). A jobb felső sarokban figyel egy animált női arc mögött, és... és most kéne annak jönnie, hogy "kedélyesen elbeszélget a felhasználókkal", de nem. Alighanem ő a világ első olyan beszélgető robotja, amelyik nem beszélget. Csak beszél: ötven mondata van előre felvéve, amiket felolvas, ha a terminál menürendszerének adott oldalára téved a júzer. Ami persze hasznos (elvégre nem kell olvasni), de nagyjából annyira beszélgető mesterséges intelligencia, mint a metró hangosbemondója, ami közli, hogy Újpest-központ következik, és tessék vigyázni, mert az ajtók záródnak.
Sorszámok és EU-pályázatok
Ha viszont eltekintünk attól, hogy nem lehet vele beszélgetni, a terminál sorszámosztogató gépnek full extrás. Például ha addig nyomogattuk a gombokat, hogy megértettük vele, mi járatban is vagyunk, közli, hogy az ügyintézésünkhöz milyen iratokat kellett (volna) magunkkal hoznunk. Nem vitás, jobb ilyenkor a homlokunkra csapni és hazaszaladni az elfelejtett születési anyakönyvi kivonatért, mint másfél óra sorban állás után.
Ha megrettentünk az előttünk álló sor láttán, kérhetünk Katalintól időpontot későbbre, amikor majd vigyorogva a sor elejére tolakodhatunk, teljesen legálisan. Igaz, az időpontfoglalást neten vagy akár sms-ben is elintézhetjük, és akkor nem kell kétszer bemennünk a városházára.
A sorban állás üres perceit el lehet még ütni azzal, hogy a terminálon a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség EU-szponzorálta pályázatait böngészgetjük. Ez remek ötlet, hiszen feltarthatjuk vele az utánunk érkező, sorszámra váró felebarátainkat, viszont sokkal kevésbé szórakoztató, mintha mondjuk egy Mortal Kombat automatát üzemeltek volna be helyette.
Nem beszélget, csak beszél
A fejlesztő ígérete szerint, ha a felhasználók hozzászoknak Katalinhoz, fokozatosan beépítik az élőbeszéd-felismerő és szövegelemző modulokat, és előbb-utóbb igazi csetrobottá válik majd. Addig átmeneti megoldásként javasoljuk, hogy nevezzék át Sándorra, mert azt viszont zseniálisan szimulálja, ahogy Fábry a beszélgetőpartnerére ügyet sem vetve mondja a magáét.