A gyártástechnológia a processzorbiznisz egyik legfontosabb mutatója. Minél finomabb, minél kisebb a csíkszélesség, annál jobb a gyártónak: 65 nanométer helyett 45 nanométeren készítve a csip olcsóbb lesz, nagyobb teljesítményre, nagyobb órajel elérésére lesz képes. Az Intel és az AMD évtizedek óta vívja ezt a harcot, és utóbbi rendre lemaradt, általában fél-egy generációval, ami azt jelentette, hogy termékei kevésbé voltak versenyképesek, vagy több energiát kellett ölni a dizájn fejlesztésébe.
Miközben az Intel már jó ideje 45 nanométeren gyárt, az AMD csak mostanában kezd el átállni a 65 nanométerről, azt azonban nem lehet biztosan megmondani, hogy a jövőben hogyan alakul ez a versenyszám.
Egy biztos, az Intel jól áll. Egy hónapon belül ismerteti a világgal a 32 nanométeres gyártástechnológiája részleteit, egészen pontosan december 15-én, San Franciscóban. A vállalat vezetői bemutatják majd, hogyan készült a már működőképes SRam memória.
Ilyen tájékoztatóra egyébként többnyire akkor kerül sor, amikor már nincs messze a sorozatgyártás, ami meg is felel a valóságnak: az Intel idén mutatja be a Core 2-eseket leváltó processzorcsaládot, a Core i7-est, ami elődjéhez hasonlóan 45 nanométeren készül majd. De a vállalat útiterve is ez: minden páros évben új családot, minden páratlanban új gyártástechnológiát mutat be, így 2009-ben várhatóan megérkeznek a 32 nanométeren gyártott Core i7-esek.
Bár az AMD az elmúlt időszakban sokszor elkésett, úgy néz ki, hogy most kisebb előnyre tehet szert. A vállalat az IBM-mel közösen dolgozik a csíkszélesség folyamatos csökkentésén, együtt mutatják be rövidesen a világ első működőképes, 22 nanométeren gyártott Sramját. Ugyanakkor arról nincs hír, hogy mikortól lesznek képesek a partnerek ilyen kis méretben gyártani processzorokat, hogy az AMD felépítésének átalakítása milyen hatással lesz a fejlesztésekre és most még az is bizonytalan, hogy a 32 nanométer bevezetésére mikor kerül sor.