Az emberi szem ihlette a világ elsõ hajlított, elektronikus szemkameráját. A készüléket amerikai kutatók hozták létre, a Nature címû brit tudományos lap eheti számában olvashattunk róla elõször.
Az emberi szemmel megegyezõ méretû és alakú eszközben a szokásos szilíciumalapú érzékelõket helyezték el hajlékony hálóban, a lencse elvileg könnyedén beilleszthetõ a torzításmentes digitális kamerákba. "Ez a megközelítés lehetõvé teszi, hogy olyan helyekre tehessünk elektronikát, ahová korábban nem" - mondta John Rogers kutatásvezetõ, az Illinois-i Egyetem munkatársa. Az áttörést jelentõ dizájn a mesterséges elektronikus retina kifejlesztését is segítheti, amellyel a jövõben helyreállítható lehet a látás.
A jelenlegi digitális kamerák tízmilliónál is több pixelbõl állítanak elõ egy képet, de még mindig nem jutottak túl a lapos képmegjelenítés okozta torzítás problémáján. A hagyományos érzékelõk nem hajlíthatók meg a fényérzékeny pixelek károsodása nélkül, mert a félvezetõlapocskák, melyekben elhelyezkednek, merevek és törékenyek.
Rogers kutatócsoportja ezzel szemben pici, hajlékony vezetékekkel kapcsolta össze a pixeleket. Az így kialakult hálót gumimembránhoz illesztették, melyet az emberi szem retinájának megfelelõ formára feszítettek ki, majd ezt félgömb alakú üvegházzal fedték, létrehozva a lencse végsõ formáját.
A kutatást az Egyesült Államok Nemzeti Tudományos Alapítványának mérnöki igazgatósága támogatta.