
További Hardver cikkek
![]() |
Régi pöckölős játék |
A golyó-lyuk-akadály elv ezután a 18. századi Franciaországban bukkan fel újra egy könnyed asztali játékban, amelyet bagatelle-nek neveznek, és olyan mint egy flipper karok nélkül: az ember csak bepöcköli a golyókat, amelyek vagy elakadnak, vagy betalálnak a lyukakba, de minimum megállnak a tábla aljánál a pontokkal ellátott kis rekeszekben. A magyar nyelvben innen származik a bagatell kifejezés. Valószínűleg.
Megmaszekolt bagatell
![]() |
Egy korai modell |
Az első valódi flipper Raymond Maloney műhelyéből került ki 1932-ben, amely akkor a Lion Manufacturing Co. nevet viselte. A ,,Ballyhoo" nevű masinát - amelynek még nem volt lába, csak a táblából állt, és teljesen mechanikus volt - hét hónap alatt ötvenezer példányban adták el. Maloney pár hónap alatt egész életére meggazdagodott, sőt még a leszármazottai is hálásak lehettek neki.
1934-től szerelték fel a gépeket a tilt (billenés) funkcióval, amely megakadályozza, hogy a játékos felkapja a flippert és megrázza, mint Krisztus a vargát, nehogy a golyó leessen - kezdetben a lökdösést azzal akadályozták meg, hogy szögekkel rakták körbe a gépet ágyékmagasságban. A flippert , amúgy 1936 óta nevezik flippernek, illetve dehogy is: hanem angolul pinballnak.
![]() |
|
A flipper történetének sötét napja volt 1942 január 21-je, amikor New Yorkban betiltották, mivel a játékban nagy szerepet tölt be a szerencse, ezért szerencsejátéknak minősült, bár alapjában véve soha egy centet sem lehetett nyerni vele, legfeljebb egy újabb játékot. 1976-ig tilos volt New Yorkban flippergépet üzemeltetni, arrafelé az emberek a hátsó szobákban titkon flippereztek, és a függöny mögül mindig figyelte valaki az utcát.
A történetírás pontosan számon tartja, hogy mikor vezették be a flippereken a bukócélokat (1962, Vagabond), melyik gép beszélt először (1979, Grogar), melyik gépen alkalmaztak először mágnest arra, hogy a játékos kimenthesse vészesen zuhanó golyóját (1980, Jungle Lord), vagy a legutóbbi újítást, a led-mátrixos kijelzőt (1992, Checkpoint).
Mánia
![]() |
A Kiss együttes világhírű flipperautomatája |
A közismert rocksztár, a Guns'n'Roses gitárosa, például annyira szereti a flippert, hogy saját gyűjteménye van belőle.
Digiflipper
Aki a számítógépén szeretne flipperezni egy keveset, arra igen sok kudarc vár. Kiterjedt tesztelést hajtottam végre, amelynek során hat programot töltöttem le.
![]() |
Roll'm Up: szép és sör |
Ezután a Google-ra vetettem magam. A felkutatott letölthető progik közül két DOS-on futót választottam: az Extreme Pinballt és a Total Pinballt. Utóbbi hamvába holt. Előbbi sajnos nem. Több mint egy óra verejtékes küzdés után az Extreme Pintball elindult amelyről kiderült, hogy grafikailag a Wolfenstein szintjén van, ami lövöldözéshez mondjuk perfekt, a flipperezés során azonban a játékos a labdát követve pásztázza a képernyőnél nagyobb táblát felülről lefelé, és vissza, amibe bele lehet őrülni. Kicsit enyhítette frusztrációmat a játék metálos témája: agresszív arckifejezésű gitárral előrerohanó zenészek voltak láthatóak, harminckétszer harminckét pixelben.
Az utolsó két programnál enyhülés következett. A Roll'm Up Pinball és a Microsoft Pinball Arcade már képesek voltak élvezhetőt mutatni.
A Microsoft Pinball Arcade a fanatikusok flippere. Aki fizet érte, végigjátszhatja a flipper hőskorát, az első Ballyhootól a Gottlieb féle Baffle Ballig. Nincs csalódás, a flipper egyszerű.
A Roll'm Up Pinball egy Dommelsch nevű tökismeretlen sörgyár támogatásával jött létre, és mint tudjuk, az italgyárak és a szoftverfejlesztés közötti együttműködés mindig gyümölcsöző. A Roll'm Up Pinball vizuális kiállásában és kezelhetőségében egységes klasszikus királyság. Az egyetlen hiba, hogy a játék néha nem tudja hány biten megy a képalkotás, ettől kicsit tripes.
