Jönnek az első vevők a százdolláros laptopra. Bár a projekt messze nem úgy indult, ahogy azt eredetileg tervezték, néhányan még mindig hisznek Negroponte álmában. A perui kormány például okvetlenül, a dél-amerikai ország ugyanis 260 ezer darabot rendelt a laptopból, írta meg az Inquirer. Peru a szegény gyerekeknek szánja a gépeket, hogy azok segítségével nagyobb esélyük legyen a felzárkózásra, versenyképesek legyenek a munkaerőpiacon tehetősebb társaikkal.
Örömhír
A megállapodást Nicholas Negroponte jelentette be, az ő vezetésével alakult meg két évvel ezelőtt Massachusettsben a laptopot kifejlesztő karitatív szervezet. A szakember azt is megjegyezte, hogy a mexikói milliárdos, Carlos Slim is rendelt a gépből. Az üzletember 50 ezer gépet vásárolt nagyjából tízmillió dollár értékben, persze az ő döntése nem feltétlenül jelenti azt, hogy az üzleti szféra is lát fantáziát a százdolláros laptopban, vagy akár a szegények felzárkóztatásában. Slim Negroponte régi barátja, és mint ilyen, már a kezdetek óta támogatja a fejlesztést.
A mostani tételekkel együtt már 400 ezerre emelkedett a rendelések száma, Uruguay ugyanis már korábban is bejelentette igényét százezer gépre. Ez azonban messze van az eredetileg megálmodott mennyiségektől, Negroponte ugyanis azzal számolt, hogy országonként legalább egymilliót vesznek majd a gépből, és 2008 végére túl lesznek a 150 milliomodik eladott laptopon. Ez a terv már biztosan borul, de a projektvezető szerint Peru jó példával járhat elől a többi országnak, és ha megugranak a megrendelések, az előállítási költség is alacsonyabb lehet. Jelenleg ugyanis 188 dollárba kerül a gép az eredetileg tervezett 100 dollárral szemben, a gyártással megbízott partnerek meg egyre elégedetlenebbek: Negroponte sokkal nagyobb darabszámot ígért nekik, nem párszázezer gép legyártására rendezkedtek be.
Elemzők szerint a laptop bukását egyebek közt az okozhatta, hogy a készítők nem álltak össze nagy cégekkel, inkább az adott körülmények közt leggazdaságosabbnak tűnő megoldást választották. A gépben 433 megahertzes AMD processzor van, a 7,5 colos kijelző 1200x900 pixel megjelenítésére képes, a nyílt forráskódú szoftver az 1 gigabájtos flashmemórián foglal helyet. A nagyok támogatása nélkül viszont csak nehezen megy a gazdaságos gyártás, ráadásul a legerősebb cégek - például az Asus és az Intel - már ki is adtak olyan gépeket, amik a százdolláros laptop konkurenciái lehetnek, még ha azok más piacon is versenyeznek.