További Hardver cikkek
Menet közben cserélhető tápok
HP i2000 munkaállomás |
Várják a 64-bites Windowst
A Workstation és a Server három operációs rendszert támogat, a HP saját Unixát, a HP-UX 11i Version 1.5-ös verzióját, a 64-bites Windowst és a Linuxot, míg a 16 CPU-s rendszert csak a HP-UX hajtja meg. A Windows 2000 64-bit Editiont felkészítették hatalmas mennyiségű memória kezelésére, a 32-bites verzió még 4GB-tal tudott megküzdeni, az új 64-bites viszont már 16TB (terabyte) memóriát tud megcímezni. Ígéretek szerint az új processzort maximális mértékben kihasználja, és a WOW64 (Windows on Windows64) segítségével észrevétlenül futtathatunk 32-bites alkalmazásokat 64-bites környezetben, természetesen a nagy rendszerigényű programok 64-bites verziójának beszerzése sokat javít a teljesítményen. Ilyenek például a nagy (2GB feletti) adatokkal dolgozó applikációk, videoszerkesztők, adatbáziskezelők nagy adatbázisokkal, vagy az komoly hardware-igényű alkalmazások. Ezen Windows-verzió végleges változata 2002 első félévében várható.
Linux-támogatás
A HP nagy erőket fektetett eddig is a Linux fejlesztésébe, ezután is szeretné támogatni az egyre népszerűbb OS-t. Ezt bizonyítja az is, hogy az első Itanium hardware-n elindult rendszer a HP által módosított Linux volt, 1998 márciusában. A Linux IA-64-es platformon működését nagyban segítette, hogy 1999 májusában a HP, az Intel, a Cygnus, az IBM, az SGI és a VA létrehozta a Trillian projektet, és közösen fejlesztették a kernelt, aminek eredménye 2000 februárja óta szabadon hozzáférhető, és mostanra teljesen integrálták is a Linux forrásába. A programozók dolgát megkönnyítette a HP IA-64 Linux Simulator, melynek segítségével 32-bites platformjukon fejleszthették, tesztelhették kódjukat szimulált 64-bites környezetben. A Trillian project ugyan ma már nem működik, de a HP továbbra is átadja tudását a Linux fejlesztőinek a jövő Itanium-alapú processzoraival kapcsolatban, így biztosítva a folyamatos fejlődést.
HP-UX fejlesztések
Bár a Linux indult be először Itanium-alapú rendszeren, de legkorábban a HP-UX itaniumos felkészítése kezdődött. A projekt 1994-ben startolt, hisz a HP már a kezdeteknél együttműködött az Intellel a processzor kifejlesztésében. 1996 októberében sikeresen bootolt a rendszer, ugyan még csak szimulátoron, de 1999 szeptemberében valódi környezetben is használható OS-sel bukkant fel újra a csapat, sőt, novemberben már a nagyközönség előtt mutatta be működő rendszerét az Oracle World rendezvényen, amin Oracle alkalmazások futottak.
Megjelent az Itaniumot támogató HP-UX
HP rx4610-es szerver |
Számítógépek élveboncolása
A McKinley-t bemutató Ric Lewis egy érdekes videóval búcsúzott előadása végén, egy a HP-tesztlaborban működő McKinley-alapú gép prototípusát mutatta be az egyik fő fejlesztő. Az erősen homevideo-jellegű felvételen láthattuk a működő gépet, HP-UX futott rajta. A gépet kihúzták a rackből, és bekapcsolt állapotban, minden segédeszköz nélkül gyakorlatilag darabokra bontották. Először az egyik tápot emelték ki, a másik eközben persze vidáman ellátta feladatát, majd a merevlemez következett (természetesen nem az, amelyikről a rendszer ment), a hűtők, és végül a hot plug-os PCI-kártyák doboza. Ott maradt egy alaplap és egy processzor mintegy másfél percnyi szerelés után - a gép pedig ment tovább, mintha mi sem történt volna.