A hat óriáscégből álló TPE Submarine Cable Consortium szövetség bejelentette, hogy elkészült a Kínát és Észak-Amerikát összekötő tenger alatti szuperkábel megépítésének első fázisával. A kábel, amikor elkészül, a jelenleginél hatvanszor nagyobb sávszélességet fog biztosítani a Csendes-óceán két partja között. A Trans-Pacific Express nevű száloptikás kábel 18 ezer kilométer hosszú, a teljes sávszélessége pedig eléri a hat terabitet - ez elég például hatvanmillió telefonbeszélgetés egyidejű kiszolgálására.
A szuperkábelt közösen építi két amerikai (AT&T és Verizon), egy tajvani (Chungwa Telecom) és három kínai (China Netcom, China Telecom és China Unicom) telekom-óriás. A munka 2006 közepén kezdődött, a tervezett költség pedig több mint 500 millió dollár. Az első fázisban az összeköttetés már létrejött a két part között, el lehet kezdeni tesztelni a rendszert, és nekiállni a sávszélesség bővítésének. Hogy mikor engedik rá a tervek szerint a kábelre a felhasználókat is, arról egyelőre nem nyilatkoztak a cégek képviselői.
A Trans-Pacific Expresst eredetileg a pekingi olimpiára szerették volna befejezni, de ez nem sikerült, így az olimpia alatti megnövekedett adatforgalmat a régi, hat tenger alatti kábelből álló hálózat bonyolította. A régi kábelrendszerre egyébként is ráfér már, hogy kisegítsék; 2006 végén egy tenger alatti földrengés rongálta meg a vezetékeit, napokra leállítva a direkt online és telefonos kommunikációt az óceán két partja között.