További Hardver cikkek
Valahogy hozzánk semmi nem akar megérkezni. A világ kevésbé lepattant részein tavasz óta a sonysok blu-ray diszkekkel (bd) próbálják elvágni a toshibások torkát, azok meg hd dvd-kel (hd) támadnak vissza, nálunk viszont egy komplett forradalom lezajlott újgenerációs adattároló nélkül. Már épp kezdtem arra gyanakodni, hogy titokban átvontatták Magyarországot Közép-Afrikába, Csád és Kamerun közé, amikor a Panasonic hazai képviselete közölte a jó hírt: megérkezett az első blu-ray lejátszó az országba. Nem is megérkezett, befutott, és kétmillió pixellel felülírja azt, amit eddig a képminőségről tudtunk. Tudni véltünk.
Alapozás
Az egész azzal kezdődött, hogy kiderült: a 8,5 gigabájtos kapacitású dvd már nem tud megfelelni a kor követelményeinek, mert kicsi, öreg és csúnya. Ez két évvel ezelőttig nem tűnt fel senkinek, de azóta a marketinggépezetek az eszünkbe vésték, hogy a dvd-n egyszerűen nincs elég hely ahhoz, hogy normális minőségben rá lehessen tenni egy filmet.
|
A korszakváltás ideje kétségkívül elérkezett. Az otthoni tévék felbontása többnyire nem haladja meg a 720x576 képpontot, a dvd-kre pont ilyen minőségben írják a filmeket. Szóval a katódsugárcsöves tévé meg a dvd tökéletesen megfeleltek egymásnak, összepasszolnak. Az utóbbi években viszont átrendeződött a piac, megjelentek a nagyfelbontású lcd- meg plazmatévék. Az újdonságok elvileg sokkal jobb minőségű megjelenítésre képesek, de a dvd-ken továbbra is csak 720x576-ban tárolják a filmeket. Ennél most már több kellett. Vagyis kevesebb: a dvd-kben használt lézer 650 nanométeres hullámhosszát 405 nanométerre cserélték, babráltak egy kicsit a lemezeken, és készen is állt minden a formátumháborúhoz.
Két rivális szabvány feszül most egymásnak, az egyik oldalon a Toshiba áll a hd-dvd-vel (hd), a másikon a Sony a blu-ray-jel (bd), mögöttük meg egy csomó haver, támogatók. Valójában mindkét tábor elég erős ahhoz, hogy megnyerhesse a háborút. A két lemez közti különbség elsősorban az előállítási költségekben, meg a tárolókapacitásban keresendő. Az olcsóbb hd-re 15 gigabájt fér rétegenként, a bd-re 25 gigabájt, azonban mindkét formátumnak van három meg négyrétegű verziója. Mivel a nagyfelbontású filmeknek 25 gigabájt bőven elég, tökmindegy, hogy kétrétegű hd-t vagy egyrétegű bd-t használunk.
Prémium
A harc állása nagyjából döntetlen, mindkét formátumnak vannak előnyei, aki bővebben el akar merülni a háttérben, az itt megteheti. Az viszont már most biztosnak tűnik, hogy ennek a háborúnak nem lesz egyértelmű győztese, mint ahogy a vhs-beta összecsapásnak volt. Manapság ugyanis viszonylag könnyű olyan lejátszót építeni, amelyik mindkét szabványt támogatja. Készülnek is ilyen olvasók, az első modellek már 2007-ben az üzletekbe kerülhetnek.
A lejátszó, amit a Panasonictól kaptunk, természetesen csak az egyik szabványt támogatja, viszont legalább nem valami csóró, háromszázezer forintos bd-hulladék, hanem egy 420 ezres prémiummodell. A Panasonic DMP-BD10 még külföldön sem számít olcsónak, a gyártó szerint az árkülönbségnek a fejlettebb képfeldolgozó-rendszer meg a jobb minőség az oka. A konkurencia háromszázezres alapmodelljeit meg majd biztos az igénytelen suttyók veszik.
A Panasonic készüléke az összes fontos szabványt támogatja, nézhetünk rajta mindenféle (pluszos, mínuszos) dvd-t, bd-lemezeket, hallgathatunk vele zenei cédéket, csak a hd dvd-t utálja a DMP-BD10. A kimeneti jel felbontása a prémiumkategóriának megfelelően 1920x1080 pixel, ami ötszöröse a dvd-n tárolt filmekének.
Első próbálkozás
Generációváltásnál, egy-egy új termék tesztelésénél mindig azt várnám, hogy a dobozt felnyitva valami csoda történik. Például tűzijátékot lőnek apró kis nanorobotok a hungarocell mögül, ilyesmi. Ehhez képest a 420 ezer forintos készülék csomagolása és kibontása olyan hétköznapi, mintha csak egy doboz tejet nyitnék meg. A lejátszó külsején sem gondolkoztak túl sokat, hasonlít a Panasonic márkájú dvd-lejátszómra, eltekintve a középen világító kék fénysugártól (értik, blu-ray). A lejátszót egy lehajtható előlap fedi, pont, mint a videókat a nyolcvanas évek végén.
A készülék elindítása és egy dvd-lemez beolvasása között nagyjából 40 másodperc telik el, ha bd-lemezt rakunk be, egy percig is kell várni. A DMP-BD10 mellé pakolt diszkről egyébként nincs nagyon mit beolvasni, szinte zörög a négy, demonstációs célokat szolgáló kétperces videó a 25 gigabájtos lemezen. Nagyfelbontású bemutatók ezek az X-Men harmadik részéből, a Jégkorszak 2-ből, a Nyughatatlanból, és a reménytelenül ostoba Mennyei királyságból. Ezzel kezdem, mert bár a film rettenetes, tele van jópofa csatajelenettel. Telitalálat, a kétperces videó pont azt próbálja bizonyítani, hogy mekkora az előnye a bd-nek: a képet középen kettéosztották, bal oldalon 720x576 a felbontás, jobb oldalon 1920x1080. Viszont különbség, az nincs.