A Microsoft múlt heti fejlesztői konferenciájának, a Los Angelesben megrendezett Professional Developers Coference-nek (PDC) a legnagyobb attrakciója a Windows 7 előzetesének bemutatása volt. A szaksajtó is elsősorban erre fókuszált, pedig esett még szó a rendezvényen más érdekes fejlesztésekről is. Ilyen a SecondLight, amely a tavaly bemutatott Surface egy izgalmas továbbgondolása, írta meg az IT.café.
A kísérleti projektet a Microsoft Research cambridge-i laboratóriumának kutatói demózták a PDC-n. Az ötlet lényege, hogy a készülék a Surface asztalának felületén keresztül egy másik képet képes vetíteni bármilyen áttetsző felületre – például másolópapírra, fóliára vagy lencsére –, amelyet az asztalra helyezünk vagy az asztal fölé tartunk. A képnek nem kell azonosnak lennie az asztalon megjelenővel, így az egymás fölé vetített két kép számos új felhasználásra ad módot. Például egy lencsével belenézhetünk az asztalon megjelenített autó belsejébe, vagy láthatjuk a csillagképek rajzait az éjszakai égboltot ábrázoló fotón. A Microsoft „mágikus lencsének” nevezi a fejlesztést.
A SecondLight alapja az asztalként használt felület: egy olyan folyadékkristályos anyag – egy koleszterikus folyadékkristályos polimer (PSCT-LC) –, amelynek átlátszósága elektromos mezővel befolyásolható. A kutatók kidolgozták annak a módját, hogy miként lehet rendkívül gyorsan váltogatni a felület átlátszó és a diffúz állapotait, olyan gyorsan, hogy az emberi szem mindkét állapotot folyamatosnak lássa. A megfelelően vezérelt projektorok a felület diffúz állapotában az asztalra, átlátszó állapotában az „asztal fölé” vetítenek, így látszólag két független képet látunk egy időben.
Infrakamerákkal ráadásul lehetőség van a második felület mozgásának követésére is, ami például lehetővé teszi az asztal érintése nélküli vezérlést. A kutatók a fejlesztésről beszámoló tanulmányukban rámutatnak, hogy a SecondLight-koncepció még tökéletesítésre szorul, és a megoldást és a megvalósítás nehézségeit azért mutatják be, hogy másokat is bátorítsanak az interaktív felületekkel történő kísérletezésre.