Most a bonni egyetem kutatói, Dominik Schrader és kollégái lézersugárban rabul ejtett cézium atomokból megalkották a kvantumszámítógépek legfontosabb memóriaegységét, az úgynevezett regisztert, amellyel már bizonyos alapműveletek - például a bitek állapotának megváltoztatása, összehasonlítása - elvégezhetőek.
Kvantumokat fotóznak
A kutatók mikrohullámú sugárzással adatokat rögzítettek a kvantumregiszterben, mégpedig a cézium atomok körül keringő elektronok kvantumállapotának megváltoztatásával. Az atommag körül keringő elektronok a sugárzás segítségével letéríthetőek két természetes pályájukról, így egy köztes pozícióba, úgynevezett szuperpozícióba kerülnek, és Schrader csoportja rájött, hogy az atomok kvantumállapotát egy szuperérzékeny digitális kamera és egy lézer segítségével megállapíthatják.
A német tudósok szerint az atomokból létehozott kvantumregiszter könnyebben irányítható, mint a többi megoldás. Egyesek például fogva tartott ionokkal próbálkoznak, amelyek azonban természetükből adódóan zavarják egymást, írta a New Scientist.
Fotonokkal beszélgetnek
Persze a fejlesztés következő szakasza minden eddiginél nehezebb feladat elé állítja a tudósokat, akiknek valamilyen logikai műveletet kellene végrehajtaniuk több qubites regiszterekkel, azaz meg kell tenniük a kvantuminformációk feldolgozásának legelső lépéseit. Ahhoz, hogy a számítógép valódi számításokat végezhessen a regiszterekkel, az atomoknak informálniuk kell egymást a kvantumállapotukról. Schrader szerint mindez elérhető, ha az atomokat fotonok kibocsátására veszik rá.
Sean Barrett brit kutató, a Hewlett-Packard munkatársa úgy véli: a legnagyobb problémát az okozza, hogy a kvantumszámítógépek logikai kapuit meg kell védeni a külvilágtól, mert az módosíthatja az atomok kvantumállapotát.