Most csak hordozható médiumokat írunk és olvasunk lézerrel, a jövőben azonban megjelennek az optikai merevlemezek, amelyek ultragyors lézerimpulzusokkal lövik fel a biteket az adattárolóra. Az új módszert kifejlesztő tudósok azt állítják, hogy a lézer két nagyságrenddel gyorsabb a jelenleg használt mágneseknél.
Fordul, perdül
A Radboud egyetem kutatói olyan lézert használnak, amelyben a kibocsátott fotonoknak perdületük van, a polarizált fénysugár ugyanis ennek köszönhetően tud kölcsönhatásba lépni az adattároló lemezzel, írta a Science tudományos híroldal. A lézerimpulzusok a lemez igen kis részét felhevítik, és ezzel megváltoztatják a polaritását, tehát az adott területen vagy 0-ra, vagy 1-re kapcsolódnak át a bitek.
Korábban sokan próbáltak polarizált lézerrel adatot írni, de sikertelenül, mert a szokványos mágneses adattároló lemezekkel nem működtek. A holland csoport saját lemezt készített gadolíniumból, vasból és kobaltból, amelyről nem pattantak le a lézerimpulzusok.
Nagy lábnyom
A lézer negyven femtomásodpercenként, azaz egy billiárdod másodpercenként tud lőni, így körülbelül százszor gyorsabb a mai merevlemezeknél. Egyedül a lézerimpulzusok méretével van gond, az ötmikronos lenyomat sokkal nagyobb, mint amekkorát a mai adattárolók használnak. Daniel Stanciu és munkatársai megpróbálják lecsökkenteni a lenyomatot tíz nanométerre, és arra számítanak, hogy úgy egy évtizeden belül elkészülnek egy működő prototípussal.