További Hardver cikkek
A Mac mini koncepcióját nem nehéz kitalálni. Valószínűleg az egész úgy kezdődött, hogy Steve Jobs, az Apple vezetője a szokásos "pusztuljon a Microsoft!" üdvözlésével megnyitotta a heti értekezletet, köpött egy alma alakút, és közölte: kész végső csapást mérni a pc-re. A bejelentést óriási ováció fogadta, majd az igazgatóság tagjai windowsos viccekkel szórakoztatták magukat.
Pofonegyszerű
A Mac minit meglehetősen egyszerű ötlet szülte: csináljunk egy számítógépet, ami olyan divatos, mint az iPod, ráadásul olcsó. És valóban: a kis gép leegyszerűsített, elegáns formája a sikeres mp3-lejátszót idézi, ára szinte megegyezik annak csúcsmodelljével. Ha raktak volna rá kijelzőt, akár át is vehetné az iPod helyét: kis erőfeszítéssel meg némi anyagszakadást kockáztatva simán zsebre gyűrhetjük.De mit is alkotott az Apple? Egy ötszáz dolláros gépet, melyet elsősorban azoknak a pc-seknek szán, akiknek már végkép elegük van a kék halálból, és engedvén a stílus csábításának, hajlandók kipróbálni a valaha volt legolcsóbb Mac-et. Ez a gép nem a régi Apple-fanatikusoknak készült, hiszen ők már valószínűleg régen megvásárolták maguknak ezt a hardvert, monitorral egybeépítve, eMac néven. Ezért a tesztet is egy pc-s szemszögéből végeztük.
Nem csúcstechnika
A hardver valóban nem a legújabb fejlesztés, de bőven hozza egy középkategóriás pc teljesítményét. Az 1,25-1,42 gigahertzes G4-es processzorok megfelelnek egy 2,2-2,6 gigáes Celeronnak vagy egy hasonlóan gyors Sempronnak, az alapból beépített 256 megabájt memória mindenképpen fejlesztésre szorul, a 32 megabájt memóriával ellátott 9200-es Ati Radeon meg elég a legegyszerűbb 3D-s alkalmazásokhoz.
És ez a mini, illetve a Mac egyik legnagyobb előnye: a telepített programok gond nélkül elfutnak, a felhasználó nem idegeskedik, azon hogy ez a szar már megint mit csinál? Közben a mini teljesen néma, mintha hiányozna belőle a ventilátor, pedig van benne.
Nehézségek
Ugyanakkor nem feltétlenül működik a "kedves pc-s vigye haza, azt dugja át a dolgokat!" elképzelés, ugyanis usb-s egér és billentyűzet kell hozzá, utóbbi meg, mint a fehér holló: ritka. Leginkább az Apple saját billentyűzete a jó hozzá, abban abban vannak usb-kimenetek; a gépbe ugyanis csak kettőt építettek, így ha bedugjuk az egeret és a klaviatúrát, nem marad szabad luk. Ugyanakkor megtehetjük, hogy kihúzzuk a billentyűzetet, a rendszer akkor is zokszó nélkül működik, nem áll le bootoláskor, és nem üzen olyanokat , hogy no keyboard connected, press F11 to continue.
Jó hír, hogy leleményességünknek köszönhetően újfent sikerült kikészítenünk a legendásan stabil Mac OS X-et! Persze ehhez a létező legnagyobb szemétséget kellett elkövetnünk: pc-re írt alkalmazás futtatására kényszerítettük. A cd halkan felbúgott, majd az egész úgy maradt, és még a mágikus force quit billentyűkombinációja sem segített rajta.
Ez nem játék
Pc-s szemmel fontos kérdés, hogy ha elhatározzuk magunkat, és áttérünk a Macre, mi lesz korábbi állományainkkal? Nos, a mini természetesen nem kompatibilis a pc-s programokkal, de minden további nélkül lejátsza az mp3-at, az Office programcsomag pedig érti és kezeli az évekkel korábban, három generációval ezelőtti Worddel írt dokumentumainkat is.Ugyanez a helyzet a kép- és a multimédiafájlok nagy részével. Sőt, találhatunk Macre átírt játékokat is, de azért ne várjunk túl sokat. A minit is alávetettük a Medal of Honor tesztnek, és ahhoz képest, hogy milyen hardver dolgozik benne, meglehetősen gyászos eredménnyel zárult a kísérlet. Legfeljebb 800x600, legfeljebb medium grafika, fél gigára növelt memóriával. Pc-n fele ilyen géppel sokkal jobban futott.
Nem is drága
|
Azoknak viszont, akik már nem kívánják játékra használni gépüket, igazi telitalálat lehet a Mac mini: kifinomult, olajozottan működő rendszer, elegancia és kompatibilitás. Ráadásul bruttó száznegyvenezerért nem drága. Ha ezt az árat összehasonlítjuk egy márkás, mondjuk HP pc-vel, ugyanennyiért csak lényegesen lassabb gépet kapunk, dvd-olvasó és 3D-s kártya nélkül, többkilós házzal és sok ventillátorral. Játékra ez se, az se alkalmas, akkor viszont már mindenképp a Mac.
Vagy legfeljebb: zsebre vágjuk, aztán futás!