További Hardver cikkek
A Mac Pro gyors gép, két darab kétmagos Core 2 Xeon processzor van benne, csak sajnos eljárt felette az idő. Na, ez így nem pontos: már lehet jobbat is építeni. Az Intel elkezdte szállítani a négymagos Xeonokat, ha ebből kettőt belerakunk a Mac Próba, akkor az már nyolcmagos lesz, ugye. Szerencse, hogy a Quad csipek pont ugyanolyan alaplapot használnak, mint kétmagos elődeik, így különösebb bűvészkedés nélkül bele lehet őket varázsolni a már meglévő rendszerbe.
Titkos hadművelet
Na, Handrás szerzett kettőt, belevarázsolta őket, és szólt nekünk. Elmentünk az XMS-be, hogy megnézzük, milyen lesz a jövő. Mert fejlődni csak erre lehet, az Apple előbb-utóbb biztos bemutatja a nyolcmagos rendszert, mi viszont már most tudjuk, hogy mire lehet számítani. Többé-kevésbé.
A négymagos Xeonok 2,33 gigahertzesek, és 16 megabájt gyorsítótárral gazdálkodhatnak, míg a kétmagosoknak 2,66 gigahertz jutott, de 8 megabájttal kell beérniük. Kétszer annyi mag, 15 százalékkal alacsonyabb órajel, papíron legalább 80 százalékkal kéne gyorsabbnak lennie az új gépnek. Pont ennyivel viszont sosem volt fürgébb.
A Confidential feliratú csipek minden gond nélkül elindultak a Mac Próban, magonként fél gigabájt memória volt a gépben, tehát összesen négy. Először a Cinebenchet indítottuk el, mert ez a program viszonylag gyorsan, stopperek nélkül ad választ a teljesítménnyel kapcsolatos kérdésekre. A multirender szerint 35 százalék volt a különbség, ami nem sok. A működési elv rövid részletezése: a program a tesztképet annyi sávban kezdi el számoltatni, ahány mag van a gépben, a nyolcmagos rendszeren tehát nyolc ponton kezdett el kiteljesedni a kép. Mivel nincs mindegyik sávval ugyanannyi munka, előfordul, hogy valamelyik mag gyorsabban végez, mint a többi. Ilyenkor a kis munkanélküli besegít valamelyik, még dolgozó társának.
Mindezt csak azért írom le, mert a jelek szerint ekkor bukik el a teljesítmény: az utolsó, vékonyka csíkon már nyolc mag dolgozik egyszerre, de ezek lassabban fejezik be a munkát, mintha hagyták volna azt az egyet, hogy tegye a dolgát. A stopperóra szerint minél kisebb feladatra osztunk be minél több magot, annál többet vesz el a teljesítményből a munka összehangolása. Persze a háttérben sokkal mélyebb áramkörfilozófiai tünetek állhatnak, de attól még tény: a nyolcmagos Mac Pro azonos órajelen is legfeljebb 50 százalékkal lett volna gyorsabb a négymagos gépnél, az elvárható 90-nél.
A 254.
Másodszorra QuickTime-mal próbálkoztunk, 1280x720-as videót exportáltunk, de különbség, az nem volt: a brutális rendszer négy százalékkal volt gyorsabb az aktuálisnál. Ugyanez volt a helyzet a Handbrake videotömörítő használata közben, csak a magok közérzetében volt különbség. Amíg a hagyományos rendszer 95 százalékos leterheltség mellett majd megszakadt, addig a tesztgép csak 60 százalékos kihasználtsággal dolgozott, legfeljebb kocogott. Ennek azok örülhetnek, akik szeretnének egyszerre több hardverigényes alkalmazást futtatni, valójában viszont elég fura az eset: mivel a program kihasználja a többmagos gépekben rejlő erőket, meglepő, hogy miért áll meg hatvan százaléknál. Biztos megmondták neki. Persze az is igaz, hogy a rendszert nem ilyen terheléshez tervezték, nyolc mag annyi adatot igényelne, amennyit a 667 megahertzes memóriák és az 1333 megahertzes kommunikációs csatorna már nem tud kiszolgálni.
A Photoshop CS3 viszont megmutatta a jövőt: a mindenféle filterezés hatására a négymagos besokkolt, és alaposan lemaradt, a nyolcmagos legalább 60 százalékkal gyorsabb volt. És itt már végre izzadtak a magok, mind a nyolcan.
Végül Handrás lefuttatta a Geekbench tesztét, a régi gép 354 pontot kapott, az új 467-et. Ennél valamivel érdekesebb, hogy a nyolcmagos rendszer a 25. legjobb helyezést érte el a Geekbench toplistáján. Többszálú feladatok végrehajtásában sokkal jobban szerepelt a gép, de egy magra optimalizált programoknál, meg a memóriateszteknél már lemaradt. Így jött össze a 25. hely.
A kísérlet azzal a megnyugtató eredménnyel zárult, hogy négy mag manapság mindenre elég. Meg a tapasztalattal, hogy a Mac ugyanúgy berhelhető, mint bármelyik gép, ezt hallva biztos akad, aki felvágja az ereit. Pénzügyileg viszont megéri: lehet venni a négymagos Mac Prókat, aztán ha olcsók lesznek a négymagos Xeonok, be lehet rakni kettőt belőlük a gépbe.