További Hardver cikkek
Gordon Moore, az Intel társalapítója 1965-ben, épp negyven éve vetette papírra azt a jóslatát, miszerint az egy számítógépes chipbe zsúfolható tranzisztorok száma évente megduplázódik. A mester tíz év múlva a tapasztalatok tükrében változtatott a képleten, és a kétszereződés időtartamát két évre módosította.
Gordon Moore
Az Intel az Ebayen könyörög a cikkért
Az Intel olyan nagy becsben tartja a hetvenhat éves mester tanításait, hogy az Ebayen keresi az Electronics Magazine ominózus példányát, ami már Moore-nak sincs meg. A cég akár tízezer dollárt is megadna egy jó állapotban lévő darabért.
A trend pedig az, állítja Moore, hogy a nagyközönség általában profitál a technikai fejlődésből, még akkor is, ha az eszközök folyamatos cseréje költséges, ráadásul egyes eszközök már jóval azelőtt elavulnak, hogy a boltokba kerülnének. Moore maga egyébként egy Centrino-alapú gépet használ, és - saját törvényét betartva - két-három évente cseréli számítógépeit újabbakra.
A vas forog, a szoftver frusztrál
Moore azt is elárulta, hogy a vas megszállotjaként gyakran kifejezetten frusztrálják a számítógépes programok: "Mi a hardverbizniszben nyilván folyamatosan a szoftverre panaszkodunk. Szeretnék valami egyszerűbb interfészt, bár azt nem tudom, hogy nézne ki. Egyre komplexebb minden, és a felhasználók lába alól lassan kicsúszik a talaj."
Az exchipgyáros szerint a fejlődés nem tart örökké, hiszen a chipek mérete határokat szab a rájuk zsúfolható tranzisztorok számának, az viszont nagyon valószínű, hogy a növekedés a következő két-három chipgeneráció alatt még kitart. "Tíz-húsz év, míg elérjük a végső határt" - mondta Moore.A szilícium is nanotech?
A BBC-nek arra a kérdésére, hogy mi jöhet ez után, és elképzelhetőnek tartja-e, hogy a nanotechnológia felváltja a mostanában egyeduralkodó szilíciumot, Moore közölte: szkeptikus, hiszen a tranzisztorok olyan kumulatív kutatómunka eredményei, amelyre az elmúlt évtizedekben összesen százmilliárd dollárt költöttek. "A nanotechnek számos lehetséges alkalmazási módja létezik, de nem hiszem, hogy felváltja a mostani technológiát." A sztenderd szilícium-technikát pedig különben is nyugodtan nevezhetjük nanotechnológiának, mondta Moore, hiszen az integrált áramkörök csíkszélességét tekintve jóval 100 nanométer alatt járunk.
Az Index megkérdezte Moore-tól, van-e a zsebében olyan prófécia, ami ugyanúgy iránytűként szolgálhatna az elkövetkező negyven évre, mint a jelenleg hatályos törvény. Moore kurta kacajt hallatott, aztán közölte: nincs már eléggé tűzközelben ahhoz, hogy újabb jóslattal álljon elő. Hawaiin ekkor már későre járt: este 11-et ütött az óra, így a mester megköszönte a köszöntést, és aludni tért.
Mostan színes chipekről álmodik.