További Hardver cikkek
Ez az a kérdés, amivel kapcsolatban a cég mindeddig szigorú hallgatásba burkolózott, a hivatalos álláspont az, hogy folyamatban lévő fejlesztésről a cég egyetlen dolgozója sem beszélhet, és ehhez valamennyi nyilatkozó következetesen tartotta is magát. A titokzatosság mögött akár tudatos marketingmunkát is lehet sejteni, az 5 éve alapított cég ugyanis mindig csak éppen annyi információt szivárogtatott ki, hogy a szakmai körök érdeklődését folyamatosan fenn tudja tartani. A Transmetával kapcsolatban felmerülő nevek azonban önmagukban is sokatmondóak. A cégalapító az a David Ditzel, aki korábban a Sun Microsystems vezető processzortervezője volt, és nevéhez fűződik például a RISC (Reduced Instruction Set Computing) technológia kidolgozása és továbbfejlesztése. A cég alkalmazottja több neves programozó is, de mind közül a legismertebb az az ember, akiről már életében operációs rendszert neveztek el: Linus Linux Torvalds. A Transmeta mögött álló befektetők között van a kevésbé ismert Microsoft-alapító, Paul Allen, aki az utóbbi években dollármilliókat fektetett ígéretes számítástechnikai vállalkozások beindításába, illetve idegenbe szakadt hazánkfia, Soros György is, aki szintén több esetben bizonyította már, hogy tudja, hova érdemes rakni a pénzét. A Crusoe fejlesztésébe ráadásul bekapcsolódott egy olyan cég is, amelynek a chipgyártásban nemcsak tapasztalata, hanem akár gyártókapacitása is van: az IBM Microelectronics.
Valahol itt rejtőzik az új processzor |
A Crusoe természetesen nem célozhatja meg azonnal a processzorpiac teljes spektrumát. Eredetileg noteszgépek számára akartak olyan processzort fejleszteni, ami több operációs rendszer alatt is tud működni, mostanra azonban kicsit módosult a célterület, a mobil eszközök kicsit általánosnak tűnő kategóriájára. A váltás oka valószínűleg az, hogy az Intel és az AMD jelenlegi chipjeinek sebességével a Crusoe - egyelőre - nem tudja felvenni a versenyt, ezért kifizetődőbb inkább a kéziszámítógépek kevésbé teljesítményigényes, és felszálló ágban lévő piacára koncentrálni. A Crusoe ezért kis fogyasztású, energiatakarékos chipként fog bemutatkozni a nagyérdemű előtt.
A Transmeta hivatalos bemutatkozása azért még számos újdonsággal fog szolgálni, és sok apró részletet fog tisztázni. Így például azt is, hogy milyen kapcsolat lesz a Linux és a Crusoe között. Linus Torvalds jelenlétéből ugyanis sokan arra következtetnek, hogy a Transmeta kiemelt területként fogja majd kezelni az ingyenes operációs rendszer további népszerűsítését. A sajtótájékozatót és a Crusoe bemutatkozását élőben is figyelemmel kísérhetik az interneten keresztül január 19-én, és ekkor fog tartalommal megtelni a Transmeta cég honlapja is.